musicarenje.net

Fly Fishing

Portal*PrijemČesto Postavljana PitanjaTražiRegistruj sePristupi

Delite | 

Reka Temska

Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Ići dole 
Idi na stranu : Prethodni  1 ... 11 ... 17, 18, 19
AutorPoruka
Pishta
Visitor
Visitor

Broj poruka : 240
Godina : 36
Datum upisa : 20.01.2014

PočaljiNaslov: Re: Reka Temska   Uto 17 Maj 2016, 15:35

Nacionalni parkovi u Srbiji koji se navode su : Fruska gora,Djerdap,Tara,Kopaonik i Sar-planina.

Nigde se ne pominje Stara planina mada je lepota i zasluzuje rang Nacionalnog parka.

Sada proveravam i vidim da je u rangu parka prirode kao Golija-Studenica ,Kucajske planine,Palicko jezero i jos destinu drugih.

Da li Nacionalni parkovi,kao Tara imaju svoje  cuvare uopsteno pa i ribo jako me interesuje ?

Da li prekrsaji u Nacionalnom parku imaju vecu tezinu u odnosu na manje atraktivne destinacije ?
Nazad na vrh Ići dole
Nenad Zivkovic
Visitor
Visitor

Broj poruka : 248
Godina : 23
Datum upisa : 12.11.2015

PočaljiNaslov: Re: Reka Temska   Ned 22 Maj 2016, 22:51

[You must be registered and logged in to see this image.]

lepo popodne na prelepoj reci...
Nazad na vrh Ići dole
Murino
Admin
Admin

Broj poruka : 26793
Datum upisa : 26.04.2008

PočaljiNaslov: Re: Reka Temska   Ned 22 Maj 2016, 22:56

Е stvarno lijepo cool photos
Nazad na vrh Ići dole
http://musicarenje.net
Ducka
Visitor
Visitor

Broj poruka : 317
Datum upisa : 21.02.2012

PočaljiNaslov: Re: Reka Temska   Ned 09 Apr 2017, 21:38

Nazad na vrh Ići dole
Murino
Admin
Admin

Broj poruka : 26793
Datum upisa : 26.04.2008

PočaljiNaslov: Re: Reka Temska   Ned 09 Apr 2017, 22:05

Temska cheers

Ima li šta u Temskoj ?
Nazad na vrh Ići dole
http://musicarenje.net
Ducka
Visitor
Visitor

Broj poruka : 317
Datum upisa : 21.02.2012

PočaljiNaslov: Re: Reka Temska   Pon 10 Apr 2017, 19:06

Bata Muki, ima Bogu hvala, mada je još rano. Voda je još uvek "snežna", a riba slabo aktivna.
Nazad na vrh Ići dole
Bahus
Guide
Guide

Broj poruka : 997
Godina : 53
Datum upisa : 01.03.2012

PočaljiNaslov: Re: Reka Temska   Uto 18 Jul 2017, 09:15

Rekvijem nad Krivim virom-
Stajali su nemo u crnilu zbunjeni polu otvorenih usta kao da ce nesto reci, nekako vise za sebe nego za druge, zadnji cas kao da su cekali nekog iz daljine, moju ruku sa saucescem  su prihvatali ladno i nehajno, verovatno sam vise podsecao na utvaru koja tumara, pogled njihov u daljini se ni tu nije zaustavljao, nekakvog divljackog sna i bunila bilo je u njima kao da su propustili jutarno umivanje a nezvani gost je vec na pragu u saucescu sa recima,, neka joj je laka zemlja,, pojila nas je dojila i eto odmori svoju dusu , tu medju svojima, ako je za utehu.Ko bi reko onomad smo se razgovarali a eto ode tako iznenada, zatece nas da prostis ova tuzna vest u krevetu ee da sam samo znao ,da ne ostane atar ili kakav dug, ne , ne ,nista, neka joj je prosto sa moje strane, .
E kad se samo setim kako je odisala lepotom i stasom, devojka medju devojkama, vila medju vilama, da joj po zavide svi od reda i zensko i musko a jes vala ,mnogo je srca muskih slomila, neki su se bogami i pogubili u pijanstvu za njom a u zenskim je ljubomoru i zavist pretvorkla u zakletu izdaju i ljubomoru, vala sto jes jest, odmori se lepa i jadna , ssta ces nije imala srece da se udomi i smiri svoju dusu u ovoj napacenoj zemlji, gde vetrovi znani i neznani sve nose i u kojoj znas kad legnes a jutrom naznas dal ces osvanuti.
U iscekivanju milosti bozje u ocajanju, meseca Jula 7525 godine indikta i casa neznam, samo bog zna....
Nazad na vrh Ići dole
Nenad Zivkovic
Visitor
Visitor

PočaljiNaslov: Re: Reka Temska   Pon 31 Jul 2017, 13:18

Nazad na vrh Ići dole
Nenad Zivkovic
Visitor
Visitor

PočaljiNaslov: Re: Reka Temska   Pon 07 Avg 2017, 13:08

Raj .....

Nazad na vrh Ići dole
Mixmaster
Moderator
Moderator

Broj poruka : 9797
Godina : 48
Datum upisa : 05.08.2008

PočaljiNaslov: Re: Reka Temska   Pon 14 Avg 2017, 11:27

Par zanimljivih podataka o Temskoj, koji verovatno nisu poznati mnogim mušičarima, iz njene "mušičarske istorije":

1. Reka Temska nije bila poznata kao lovište pastrmki pre izgradnje brane na Visočici i nastanka tailwater reke-pritoke, Stare Visočice. Tek kada je Visočica smanjena, stabilizovana i dobila ledenu vodu sa dna akumulacije, Temska se očistila, izbistrila i ohladila, pa je dobila značajnu populaciju potočne pastrmke, a klen, skobalj i mrene od tog trenutka počinju da se gube. To se desilo početkom devedesetih. Pre toga, reka Temska je bila lovište ciprinida, a ribolovci Pirota, Temske, pa i Niša, na nju su dolazili isključivo zbog klena, skobalja i krkuše. Puno puta sam mušičario u takvoj Temskoj, kada je ta reka na ušću bila iste veličine kao Nišava. Pastrmkaši su pecali isključivo na tzv Toplodolskoj reci, to jest istoj ovoj reci, ali uzvodno od ušća Visočice.
Kada sam počeo da mušičarim temštanske pastrmke, znao sam da ostatak sveta ne zna da se ta riba namnožila u toj reci. Kada bih svraćao u Temsku (selo) da se pohvalim bogatim ulovima, seoskim ribolovcima sam govorio da su sve pastrmke iz Toplodolske reke, u šta ni najmanje nisu sumnjali. Jednostavno, važilo je vekovno pravilo "pastrmke se hvataju u Toplodolskoj, a dole ih nema". Prvih godina nisam sreo nijednog pastrmkaša na Temskoj. Kasnije sam počeo da dovodim niške mušičare, pa čak i pirotske i (mada možda ne samo zbog toga) pročulo se. Vrlo brzo su došli i strujaroši pa je broj pastrmki pao na smešni minimum, a reka za mene postala "reka uspomena", na kojoj mi je otužno da bockam sitnež (znajući šta je nekada bilo)...

[You must be registered and logged in to see this link.]

2. Njena pritoka, Stara Visočica, to jest vrlo stabilni biološki minimum koji teče nekadašnjim koritom Visočice, od brane do Mrtvačkog mosta, nastanka reke Temske od nje i Toplodolske reke, je takođe jedno vreme bila vrhunska pastrmska voda, bogatija od mnogih današnjih revira. Po svemu sudeći, ribokradice su, čim je zaustavljena Visočica, mrežama, eksplozivom i otrovima potukli sve mrene, klenove i skobalje i potom proglasili ovu vodu za "mrtvu". Nakon toga zaboravili su je i oni i sportski ribolovci. Niko nije pecao u toj reci, što je mene kopkalo i nateralo da uđem u taj kanjončić sa mušičarskim štapom u ruci. I, desilo se čudo - reka je bila prepuna krupnih divljakuša- potočnih pastrmki. Za razliku od Toplodolske, ovde je voda uvek bistra, ujednačene bistrine i protoka - fenomenalan mušičarski revir, koji je jedno vreme bio kao rezervisan za mene. Nikoga nisam tu viđao, niti sam primećivao bilo kakve tragove. A, onda sam i tu dovodio niške i pirotske ribolovce...pročulo se i do ribokradica, tako da je sada tu carstvo mrežaroša koji povremeno skoknu sa obližnjeg jezera da "oberu" pastrmke.
Dakle, najbolja staroplaninska pastrmska reka je nastala ljudskom rukom. Gledam na Youtube šta ovi novi "zaštitnici Toplodolske" pričaju kako je to oduvek bila "mrtva reka". Da li su neznalice ili lažovi, ne znam. Neću da se mešam, da ne ispadne da sam protiv "spasitelja" ove reke. Ako oni kažu "mrtva" i "beživotna", neka im bude. Ja bogatiju reku na Staroj planini nikada ne videh, kako pastrmkom, tako i ostalim životinjicama (insektima, račićima...). Možda sam ja to sanjao, pod dejstvom nekih jakih narkotika.  Laughing  Takođe, vidim da kritikuju njen tobože premali protok. To je takođe laž. Ne znam šta će im to. Uvek ima stabilan optimalni protok, a bio sam očevidac i kada je Stara Visočica jedina činila i spasavala Temsku, kada je Toplodolska u potpunosti presušila. Šetao sam se više puta po njenom suvom koritu.

3. Reka Temska je nosila to ime doskora, a onda se pojavio naziv "Temštica". Od malena je posećujem i "Temska" je jedini naziv koji sam slušao. Upravo to je pisalo na geografskim kartama, kao i na magistralnom putu, na prelazu ove reke. Republički hidrometeorološki zavod je takođe upisuje pod imenom "Temska", kao što je upisana i na svim domaćim mušičarskim forumima...Međutim, neko ju je prekrstio u "Temštica", što su prihvatili neki novopečeni posetioci ove reke, pa će se ubuduće verovatno tako zvati. Čini mi se da je na istom mestu gde je pisalo "Reka Temska" već postavljena tabla "Reka Temštica", jer su stvaraoci novog autoputa prihvatili drugačiji naziv (!?).

Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content

PočaljiNaslov: Re: Reka Temska   

Nazad na vrh Ići dole

Reka Temska
Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Nazad na vrh 
Strana 19 od 19Idi na stranu : Prethodni  1 ... 11 ... 17, 18, 19
 Similar topics
-
» Reka Temska