musicarenje.net

Fly Fishing

Portal*PrijemFAQ - Često Postavljana PitanjaTražiRegistruj sePristupi

Share | 

Mušičarski revir Moravica

Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Ići dole 
Idi na stranu : Prethodni  1 ... 29 ... 54, 55, 56, 57, 58, 59  Sledeći
AutorPoruka
Mixmaster
Moderator
Moderator

Broj poruka : 9666
Godina : 47
Datum upisa : 05.08.2008

PočaljiNaslov: Re: Mušičarski revir Moravica   Pet 07 Okt 2016, 12:19

Klenče, problem i jeste u tome što mi nemamo dovoljno hvalisavaca sa ličnim uspesima (idealisti), a imamo previše onih koji bi da se pohvale nečim što su kupili (materijalisti).

Kada reka poput Moravice srećom (nezasluženom) padne šaka idealistima, ona procveta. Kada dođe pod šaku materijalisti (i to nezasluženo) ona propada.

Zašto?

Odgovor je jednostavan:

Materijalizam ne priliči sirotinji. Tu gde je plata najniža u Evropi, materijalizam je jednak običnoj otimačini.

Shvatate? Laughing
Nazad na vrh Ići dole
Klence
Fly fisherman
Fly fisherman

Broj poruka : 73
Godina : 36
Datum upisa : 17.12.2015

PočaljiNaslov: Re: Mušičarski revir Moravica   Pet 07 Okt 2016, 19:19

Mixmaster ::

Shvatate? Laughing

Razumem vas,u pravu ste...tako je/pozzz
Nazad na vrh Ići dole
Mixmaster
Moderator
Moderator

PočaljiNaslov: Re: Mušičarski revir Moravica   Pet 14 Okt 2016, 19:49

Danas sam protalasao ovaj naš revir i malčice se razočarao. Bockao sam klenčiće i namerio se da vidim bar jedno pastrmsko gnezdo. I? Šta se desilo?

Iako sam prilično vešt u nalaženju riba, nijednu nisam video! Bistra voda, a pastrmka bi trebalo da igra po prelivima, kopa trla, mužjaci da se jure sa ženkama....ma sve da se talasa, kao ranijih godina.

Jok! Jok! Jok!....Ništa, ništa, ništa

Poneko klenče mi opali na muvu, a pastrmka ni sitna da kljucne, ni da se prevrne.

Tužno. Uz sve to, sreo sam i nekoliko "svedoka" koji tvrde da je strujom sve očišćeno.

P.S.
Još uvek se nadam da sam nešto pobrkao i da sam se prevario.
Nazad na vrh Ići dole
Klence
Fly fisherman
Fly fisherman

PočaljiNaslov: Re: Mušičarski revir Moravica   Pet 14 Okt 2016, 20:01

Pastrmka i revir se se ne bockaju u sred mresta....pogotovo ne namerno,svi znaju kad je mrest pa ne idu tamo ni klena da pecaju...revir se koliko znam zaobilazio ranijih godina u zimskom peridu?
Neki novi zakon izasao ili...?
Nazad na vrh Ići dole
Mixmaster
Moderator
Moderator

PočaljiNaslov: Re: Mušičarski revir Moravica   Pet 14 Okt 2016, 20:17

Namerno ili ne, na Moravici, Temskoj, Visočici, Nišavi....dozvoljeno je bockati ribe i u vreme nekog od brojnih lovostaja. One koje nisu u lovostaju nosiš kući, a one koje jesu nežno oslobađaš. Nabrojane vode su za ribolovce otvorene 12 meseci godišnje. Jedini izuzetak su reke na kojima je uspostavljena zabrana ribolova u određenom periodu, što je obično jasno naznačeno u pravilima i na tabli kojom se obeležava takvo specijalno područje. Moravica je Year-Round C&R FF revir, tako da takozvanih lovostaja, mera itd, ovde nema.

Klenče, upravo diskutuješ sa osobom koja je ko-autor pravila kaja važe na reviru iz naslova, tako da taj deo ne bi trebalo da te zabrinjava.

Čudi me da si pored ovog "miša" prevideo "slona". Moj post se odnosi na nešto drugo, što bi trebalo da te zainteresuje. Nema nikakvog mresta, bar ne pred mojim očima i polarizacionim naočarima!

Moravica, koju nisam obišao nekoliko meseci, sada izgleda kao pustoš koja nema ni "m" od mušičarskog revira koji je doskora bila.

P.S.
I dalje se nadam da sam se nešto zeznuo i da ovo što pišem nije istina već moje slepilo, glupost ili nešto slično.
Nazad na vrh Ići dole
Klence
Fly fisherman
Fly fisherman

PočaljiNaslov: Re: Mušičarski revir Moravica   Pet 14 Okt 2016, 20:31

Po struci sam veterinarski texnicar. ali se nerazumem ni u slonove ni u miseve...radio sam samo sa domacom krupnom stokom.
Licno sam i tebe cuo par puta o "nekoj zabrani lova" ali nema veze ....Zar ne mislis da bockanje u mrestu moze da utice na mrest ribe,da svaka riba to odboluje na svoj nacin...uostalom,klena moze bilo ko da peca i bilo gde...koliko smo svi znali ,da li bese 6tog ili 10tog marta OTVOR..i tada krece slobodan ribolov u reviru...Ako je neko postavio pravila da lita pravila vaze i za njega ili samo za siroke narodne mase...
Nazad na vrh Ići dole
Mixmaster
Moderator
Moderator

PočaljiNaslov: Re: Mušičarski revir Moravica   Pet 14 Okt 2016, 21:01

Ne.

Naša manifestacija početkom marta se upravo iz ovog razloga odavno ne zove "Otvaranje", nego "Dan pastrmke".

[You must be registered and logged in to see this image.]
Naziv smo promenili upravo zbog ove zablude o datumima ribolova na NO KILL revirima u koju neki upadaju. Održavamo ga početkom marta, jer je taj datum ostao iz starih vremena kada se lovostaj smatrao svetinjom. Igrom slučaja, poklapa se i sa prvim lepim prolećnim danima, pa nam odgovara.

Od mene niko nikada nije mogao da čuje da postoji zabrana ribolova u vreme bilo kog lovostaja na neku od vrsta prisutnih u reci. Naprotiv, svi naši forumi su popunjeni mojim postovima da je tako nešto glupo i netačno.

Međutim, dešava se čak i da izvršna vlast na reci ne zna ili čudno tumači propise, pa u vreme lovostaja na pastrmku ometaju mušičare u no-kill ribolovu. Neki mušičari su to prihvatili kao propis i u teškoj su zabludi. Mene je danas obišao ribočuvar koji je došao na prijavu nekih ribolovaca i nakon provere i kraćeg razgovora ostavio da uživam u ribolovu. Čak je i novu upravu ove vode konsultovao i dobio instrukcije da čak ni zapisnik ne sastavlja, jer je očigledno da nema razloga za to. Džabe je trošio benzin.

Ja sam insistirao da ubeleži da me je zatekao, kontrolisao, kakvu je prijavu dobio itd, baš zbog toga da nekim novopečenim internet-mušičarima dokažem da bi trebalo i tokom lovostaja da obilaze svoju omiljenu pastrmku reku, ali ni ja ni naše jadne pastrmke nismo imali sreće. Drugi put...
Nazad na vrh Ići dole
Klence
Fly fisherman
Fly fisherman

PočaljiNaslov: Re: Mušičarski revir Moravica   Pet 14 Okt 2016, 21:39

Sve ima svoje ime i mozemo da ga menjamo kako zelimo...podrzavam.DAni pastrmke ili otvarenje...koliko znam ta rec je kruzila.
Nisam internet musicar,daleko sam od toga..ribolovom se bavim iz hobija...a moravicu ne posecujem od 13.8 od kada sam na bolovanju i kuci vecinom.
Znaci dozvoljeno je da se lovi pastrmka i uvreme mresta bez obzira sto mozda neka jedinka bas tog dana trba da baci ikru?
i ako lepo znam u reviru je uvek pravilo,no-kill..sto bi bio bas sada...valjda se uvek postuje ili ne...
U zabludi ili ne..ako se tako nastavi,ne samo na toj reci....od ribe tek nece da ima nista
Nazad na vrh Ići dole
Mixmaster
Moderator
Moderator

PočaljiNaslov: Re: Mušičarski revir Moravica   Pet 14 Okt 2016, 22:29

Ma dobro, pustimo sad to šta sam ja radio na FF C&R reviru u vreme dok je lovostaj na vodama na kojima nema tog propisa. To je priča o kojoj smo ispisali mnogo stranica na svim našim forumima.

Čak i kada neko protestuje zbog ribolova na pastrmskoj reci u oktobru, nelogično je da mu smeta poseta samog osnivača čuvenog revira. Nije valjda da je to isto kao da je neki paprikar prestao da bere paprike i zabacio plovak? Došao je čovek koji želi da prebroji ribe, koji brine o njima, jer je načuo da ih više nema.

Sada vam onaj ko vas je sve vreme zvao na Moravicu i tvrdio da je možda najbogatija srpska pastrmksa reka piše: NEMA RIBE NA MRESTU!!!!
Nazad na vrh Ići dole
Klence
Fly fisherman
Fly fisherman

PočaljiNaslov: Re: Mušičarski revir Moravica   Pet 14 Okt 2016, 22:32

Mixmaster ::

Sada vam onaj ko vas je sve vreme zvao na Moravicu i tvrdio da je možda najbogatija srpska pastrmksa reka piše: NEMA RIBE NA MRESTU!!!!

to mi pricamo 3-4 meseca i bez brojanje....
Nazad na vrh Ići dole
Mixmaster
Moderator
Moderator

PočaljiNaslov: Re: Mušičarski revir Moravica   Pet 14 Okt 2016, 23:06

Pisalo se po raznim forumima ,pa i ovde, da u Moravici nema ribe još od 2008. Ništa dok "Čiča" ne proveri.

Imao sam u to vreme neke neprijatelje koji su, zavidni zbog mog ključnog učešća u stvaranju i održavanju tog revira, pisali po forumima kako je revir pun varaličara, plovkaroša i da ne treba na njega ni dolaziti jer nema ribe. Silne sam pastrmke bocnuo od tada i organizovao brojne susrete mušičara na Moravici. Takođe, mnogi su posle toga iznabadali pastrmke kakve je nekoliko decenija unazad gotovo nemoguće videti na ostalim rekama Srbije.

Tada sam naučio da moram sam da dođem i proverim svaku glasinu. Iako me Moravica sada slabo zanima (jer sam na njoj pokazao i dokazao mnoge stvari, pa i svoje lične sposobnosti u oblasti zaštite riba od naroda veoma sklonog ribo-uništenju, kao i uvođenja C&R-a u južni deo Srbije i ne vidim šta bih tu više tražio) verovatno ću još da proveravam, nemajući pametnija posla, mada mi se za sada čini da je ova priča o struji i sterilisanju reke prilično tačna.
Nazad na vrh Ići dole
Ducka
Visitor
Visitor

Broj poruka : 313
Datum upisa : 21.02.2012

PočaljiNaslov: Re: Mušičarski revir Moravica   Pet 14 Okt 2016, 23:55

Srbi=S.oka
10 godina taj revir raste i razvija se, a šljam ga uništi za par meseci...
Nazad na vrh Ići dole
Mixmaster
Moderator
Moderator

PočaljiNaslov: Re: Mušičarski revir Moravica   Sub 15 Okt 2016, 12:43

Ja sam sto puta rekao "Dok upadaju varaličari, plovkaroši i ostali sportski ribolovci, koji ne mogu da odole da naprave prekršaj, nije strašno. Propast počinje kad selci počnu da uništavaju pastrmke. Sada ne znaju kako se to radi, jer su naučili da kradu na Moravi i jezeru, ali naučiće kad-tad..."

Nije isto riboubilačko znanje seljaka sa Stare planine i okoline Aleksinca. Ovi prvi su eksperti za pastrmke, a ovi drugi za mrene, somove i skobalje. Bilo je potrebno desetak godina da Moravci nauče i primene tehnike kojima planinci vladaju decenijama.
Nazad na vrh Ići dole
NMilanovic
Guide
Guide

Broj poruka : 2137
Godina : 38
Datum upisa : 13.04.2011

PočaljiNaslov: Re: Mušičarski revir Moravica   Pon 17 Okt 2016, 10:44

Ja sam znao kako ce to da se zavrsi...
Pocetkom godine smo se bas potrudili, lagali sebe mastali tudili se da odrzimo ovu vodu ali djaba..

Bas tuzno .. ubedljivo naj bogatija voda, prelepe ogromne ribe. a sve dostupno svima i besplatno.

Ja sam godinama, sto puta pricao sa lokalcima o tome..
U raznim situacijama, dok nas je neko od njih vozao traktorom uz revir, naiso nekim svojim poslom, svratio da posmetra dok pecamo ili mi svratili na pivo u lokalnu kafanu ili prodavnicu.

Svaki put je prica bila ista, svi su znali da tu dolaze iskljucivo neki njima pomalo cudni zaljudjenici da se voda cuva a riba ne nosi.
Mnogo puta su i licno gledali kako se svaka ulovljena riba vraca. Mnogi od njih su ribolovci, svrate gledaju zanimljive su im suve muve, mi ih zaludjujemo sa pricom o entomologiji, svima drago i svi uzivaju.

Raspitas se u prici.. krade li neko ribu, hvali li se neko pastmkama.. Vise puta sam imao isti odgovor.
"Zna se tacno ko kod nas to radi, e kolko puta smo radili to i to po jezeru, bla bla..
Nece niko da dira, ne brini, znaju ljudi... Ne ide da vi cuvate i vracate ribu a mi da tepamo. Svi po selu znaju, pricaju ljudi, drago im je sto navracaju ljudi, kupi se po nesto iz sela i td."

I tako je bilo godinama ..
Nazad na vrh Ići dole
NMilanovic
Guide
Guide

Broj poruka : 2137
Godina : 38
Datum upisa : 13.04.2011

PočaljiNaslov: Re: Mušičarski revir Moravica   Pon 17 Okt 2016, 10:45

Vodu ne cuvaju ribocuvar, pogotovo ne ovi nasi... da ne sirim pricu u tom pravcu ispisao bih 3 strane.
Cuvaju je pravi sportski ribolovci, stalnim prisustvom na vodi, ozbiljnim ponasanjem a sve pod uslovom da ljudi koji pored te vode zive to razumeju i postuju.

Ja sam tacno znao, cim prvi plovkaros ili varalicar slobodno dodje, makar samo da pocnu da kruze price da se sa te vode ribe nose a radi ko sta hoce.
Posle samo par potvrdjeno odnesenih pastmki toj reci vise nema spasa.

Pa nisu ni ti ljudi budale .. voda mu proloazi pode kuce, svaki dan mu gazimo njive, baste oko vode a jos da covek gleda kako dolaze razni majmuni ko zna odakle i da nose ribu ..
Pokupis lepo sve iz reke, tu ti je "na metar od kuce", i aj zdravo zavrsena prica.

Ja sam sto puta reko nije problem podeliti neku vodu sa varalicarima, kod nas pravih varalicara malte ne i da nema. (ili ima ih da izbrojis na prste)
Sve su to velikom vecinom neki polu mesari koji uz sve moguce tehnike ribolova uz put bacaju i varalicu.
Problem je sta to povlaci sa sobom ..
Nema tu mnogo misterije, svako ko ima ideju da na tako maloj reci uopste i vitla varalicu (zove sebe varalicarem... a na manje od 3k km odatle ima jezero sa stukama, smudjem i somovima od 100+ kg) nista pametno toj void ne moze ni da donese.

Tako to krene .. od jednog pa drugog (pa kao nje stasno ) pa sa njima malo po malo nekim trecim majmunom i uvek se isto zavrsi.
Ovo je ko zna koj primer po redu...
Evo nije im bilo jasno zasto niko nikada nije smeo da im dozvoli da samo i pomisle na Moravicu, sad m je valjda jasno.
Uvek od njih podje a uvek se zavrsi na isti nacin!!

Nema tu pomoci, ribocuvare da ni ne pominjem apsolutno su nebitni i svemu, uglavnom na razne nacine vise doprinesu izlovu nego necemu pozitivnom..

Dok su ljudi koji zive oko Moravice postovali tu vodu, na neki nacin nas koji smo dolazili i celu pricu oko te vode sve je bilo kako treba.
Kad su uvideli kojm putem je prica krenula, uzeli lepo ljudi i zavrsili sa budalastinom .. i to je to !!

Meni je sve bilo jasno jos na prolece, probao nesto, ponadao se .. dzaba, od letos nisam ni pomislio da je obidjem, nema sta da proveravam kad voz krene nizbrdo a kocnice ne rade moze samo na jedan nacin da se zavrsi!
Nazad na vrh Ići dole

Mušičarski revir Moravica
Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Nazad na vrh 
Strana 55 od 59Idi na stranu : Prethodni  1 ... 29 ... 54, 55, 56, 57, 58, 59  Sledeći
 Similar topics
-
» Mušičarski revir Moravica
» Rasina -mušičarski revir-
» Fly Fishing revir "Ribnik" ( RS - B i H )
» Fly Fishing revir "Gradac" - Valjevo
» Moravica kod Sokobanje - budući revir

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
musicarenje.net :: FISHERIES & ENVIRONMENT :: RijEKE-
Skoči na: