musicarenje.net

Fly Fishing

Portal*PrijemČesto Postavljana PitanjaTražiRegistruj sePristupi

Delite | 

Rijeke u blizini Sarajeva

Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Ići dole 
Idi na stranu : 1, 2  Sledeći
AutorPoruka
Ervin-Eko
INSTRUKTOR
INSTRUKTOR

Broj poruka : 5171
Godina : 32
Datum upisa : 09.02.2009

PočaljiNaslov: Rijeke u blizini Sarajeva   Sub 25 Dec 2010, 17:42

Pozdrav Miran.
Dosta često sam u Sarajevu, jutros sam dosao.
Znaš li kakvo je stanje sa rekom Pračom i koje ribe ima?
Na putu od Ustiprače ka Rogatici deluje mi kao mnogo lepa reka.
I šta je sa Miljackom koja prati put Pale - Sarajevo, ima li onamo ribe?
Nazad na vrh Ići dole
Miran
Visitor
Visitor

Broj poruka : 218
Godina : 56
Datum upisa : 29.09.2010

PočaljiNaslov: Re: Rijeke u blizini Sarajeva   Sub 25 Dec 2010, 18:12

Pozdrav Eko i tebi!

Pracu bas i ne poznajem,ali sto se Miljacke tice znam da u kanjonu moze biti ribe.Kazem moze jer se ovom kao i mnogim rijekama oko
Sarajeva lose gazduje pa tako oni koji ih i eventualno poribe "pobiju" je za dva do tri dana.Strasno!!!Druga stvar sto u kanjonu Miljacke
uzvodno od Kozije cuprije moze biti mina i drugog NUSa pa tako da nebih preporucio bilo kakvo prilazenje ovom dijelu rijeke.Ono sto je
krajnje zanimljivo,a desava se unazad nekoliko godina je to da u samom gradu,strogom centru,dakle od Vijecnice pa sve do Otoke u
Miljackoj ima prilicno mnogo bijele ribe,posebno klena.Pojedini primjerci su i po par kilograma i lijepo se mogu vidjeti u vrijeme
nizeg vodostaja.Javlja se unazad nekoliko godina i lijepa rijecna flora koja zasigurno doprinosi poboljsanju brojnosti ribe.Ono sto je
posebno za spomenuti da ima prelijepe potocare.Prosle godine u viru ispod Likovne Akedemije moj drugar Svirac na varalicu "digao"
potocaru od oko 2 kg i naravno,pustio nazad,a na moje i Taretove oci proslo ljeto na mostu Skenderija "budaletina" na gagu dize potocaru
od oko 1kg i ubi je na licu mjesta!!! Kazu da je neko cak i lipljana znao uloviti ali za to nemam nikakvu potvrdu.

Prema nekim najavama uskoro treba da otpocne rad na projektu koji ce sve fekalne kolektore izmjestiti izvan korita Miljacke i mozete
misliti kako ce to onda biti. FF Revir Miljacka Centar Sarajevo!!!Mozda kad bi dosli pameti kao moji Krajisnici,ali cisto sumnjam!

Bistro,pa ako si u Sarajevu ovih dana da se vidimo!
Nazad na vrh Ići dole
Sasa D
INSTRUKTOR
INSTRUKTOR

Broj poruka : 5297
Godina : 39
Datum upisa : 07.02.2009

PočaljiNaslov: Re: Rijeke u blizini Sarajeva   Sub 25 Dec 2010, 18:15

Ervin-Eko ::

Znaš li kakvo je stanje sa rekom Pračom i koje ribe ima?

Eko!

Sto se tice Prace u njoj ima lipljena i pastrmke u zavidnim kolicinama.Ako si u prilici da lovis na njoj slobodno probaj i neces se pokajati!
Nazad na vrh Ići dole
Ervin-Eko
INSTRUKTOR
INSTRUKTOR

PočaljiNaslov: Re: Rijeke u blizini Sarajeva   Sub 25 Dec 2010, 19:10

Sasa, u prilici sam svake nedelje da idem za Sarajevo sa ujakom, mada mi to malo i dosadilo.
Prača je dosta velika kao i druge reke, tako da sve ostaje za leta, mada do Prače od kuće mi treba oko 2 ipo sata autom.

Miran, u Sarajevu biću posle nove godine, nadam se da ću imati vremena da se upoznamo, sad sam išao poslovno, da podržimo projekat Hayat televizije, ZMBT 3.
A leti sam dosta dugo tamo, imam dosta rodbine u Sarajevo.
Sa mosta na Otoci gledao sam lijepe klenove u vodi, par puta sam i sretao ribolovce ali nisam bio u prilici da porazgovaram sa njima.
Moji su u Buća Potok, tako da mi je Otoka vrlo blizu, pa kada mi je dosadno kući po malo prošetam.
Juče je bila Miljacka baš velika, prošetao sam malo onamo oko Doma mladih, mutna je dosta.
Nazad na vrh Ići dole
Miran
Visitor
Visitor

PočaljiNaslov: Re: Rijeke u blizini Sarajeva   Pon 27 Dec 2010, 20:23

OK druže vidimo se iza nove godine, ponesi pribor mozda negdje da "trknemo".

Pozdrav i bistro!!!

Možda ovdje!!!

[You must be registered and logged in to see this link.]

Nazad na vrh Ići dole
Ervin-Eko
INSTRUKTOR
INSTRUKTOR

PočaljiNaslov: Re: Rijeke u blizini Sarajeva   Pon 27 Dec 2010, 23:15

Pribor na leto, taman da imam sa nekim da idem na pecanje.
Koja je ovo voda?
Video sam na Vrelo Bosne da je zabranjen ribolov, ali nisam mogao da primetm da ima ribe???? scratch
Kad se krene od Ilidze za Tuzlu ( cini mi se da je to taj put), prelazimo preko neke reke, je li to Bosna?
Prelijepe sam terene video.
Nazad na vrh Ići dole
Sasa D
INSTRUKTOR
INSTRUKTOR

Broj poruka : 5297
Godina : 39
Datum upisa : 07.02.2009

PočaljiNaslov: Re: Rijeke u blizini Sarajeva   Uto 28 Dec 2010, 13:48

Ervin-Eko ::
Pribor na leto, taman da imam sa nekim da idem na pecanje.
Koja je ovo voda?
Video sam na Vrelo Bosne da je zabranjen ribolov, ali nisam mogao da primetm da ima ribe???? scratch
Kad se krene od Ilidze za Tuzlu ( cini mi se da je to taj put), prelazimo preko neke reke, je li to Bosna?
Prelijepe sam terene video.

Ako je ta rijeka u Olovu onda je to Biostica!
Nazad na vrh Ići dole
Miran
Visitor
Visitor

PočaljiNaslov: Rijeke blizu Sarajeva   Uto 28 Dec 2010, 16:17

Pozdrav svima,
Predlazem da se prebacimo na temu o rijekama pa da tamo malo preciznije opisemo rijeke,rjecice i potoke oko Sarajeva!
Nazad na vrh Ići dole
Miran
Visitor
Visitor

PočaljiNaslov: Re: Rijeke u blizini Sarajeva   Uto 28 Dec 2010, 17:04

Super,na pravom smo mjestu.Ona rijeka je najprije Ljubina.Na putu iz Sa za Tuzlu nekoliko puta je prijedjes.Ona je lijepa ali kako se on njoj po svemu sudeci niko ne brine sumnjam da je sta od ribe ostalo.Nekada je i bilo ribe ali je to vrijeme davno proslo.Steta!!!Biosticu prijedjes samo onog momenta kad se spustis neposredno u Olovo!
Pozdrav!
Nazad na vrh Ići dole
Ervin-Eko
INSTRUKTOR
INSTRUKTOR

PočaljiNaslov: Re: Rijeke u blizini Sarajeva   Ned 06 Feb 2011, 15:01

Kanjon reke Prače...

[You must be registered and logged in to see this image.]
Nazad na vrh Ići dole
Ervin-Eko
INSTRUKTOR
INSTRUKTOR

PočaljiNaslov: Re: Rijeke u blizini Sarajeva   Ned 20 Feb 2011, 13:45

Prača od pre 3 dana...

[You must be registered and logged in to see this image.]
Nazad na vrh Ići dole
Djomla
Visitor
Visitor

Broj poruka : 409
Datum upisa : 05.05.2008

PočaljiNaslov: Re: Rijeke u blizini Sarajeva   Ned 20 Feb 2011, 17:50

Svidja mi se kanjon i reka Praca. Vidjao sam po netu da su lovili na njoj bas krupnog lipljena. Prelepa priroda!
Nazad na vrh Ići dole
Opet_neko
Visitor
Visitor

Broj poruka : 148
Datum upisa : 31.08.2009

PočaljiNaslov: Re: Rijeke u blizini Sarajeva   Uto 03 Maj 2011, 11:28

U okolini Sarajeva, blizoj i daljoj, ima dosta rijeka na kojima se moze pecati ...
Iz ovih do sada procitanih postova vidim da je nabrojano samo nekoliko rijeka. Ja cu malo dopuniti ovaj spisak :

Tri glavna vodotoka su :

1. Miljacka,
2. Zeljeznica,
3. Bosna

Rijeka Miljacka, kao centralna rijeka koja protice kroz grad ima dosta bijele ribe. U samom gradu cesto love klenove, sapace ( nesto kao potocna mrena ), a zaluta i skobalja. Iznad grada, u kanjonu se lovi potocna pastrmka, klen i sapaca ... Nekih znacajnijih pritoka, od mjesta nastanka Miljacke ( od Mokranjske i Paljanske Miljacke ), osim rijecice Moscanice i nema. Uljeva se u Bosnu u naselju Bojnik.

Rijeka Zeljeznica, koja izvire ispod planine Treskavice, protice kroz Trnovo, Kijevo, Lukavicu,Ilidžu, uljeva se u Bosnu negdje u naselju Osjek u blizini Vrela Bosne. U njoj ima potocne pastrmke, lipljena, skobalja. Glavne pritoke su joj Crna Rijeka, Bijela, Presjenica. U pritokama je pretezno potocna pastrmka. U crnoj rijeci se moze naci i po koji lipljen.

Rijeka Bosna izvire ispod planine Igman. U dijelu od usca Miljacke pa uzvodno je pretezno potocna pastrmka, prije se mogao pronaci i po koji lipljen. Glavne pritoke su joj Zeljeznica, Zujevina, Miljacka, Ljubina, Misoca, Stavnja ...

Zujevina protice od Tarcina kroz Pazaric i Hadzice. U njoj ima potocne pastrmke.

Ljubina tece paralelno sa putem Sarajevo - Tuzla, potocna pastrmka.

Misoca, koja protice kroz Ilijas, prelijepa rijecica, ali napadnuta i opustosena. Potocna pastrmka ...

Stavnja, tece iz Varesa, kroz Brezu ... Potocna pastrmka

Osim ovih rijeka koje gravitiraju Bosni, u okolini Sarajeva su jos i Rakitnica ( cuveni kanjon ). Uljeva se i Neretvu. Potocna pastrmka

Kresevka (pot. pastrmka), koja se uljevaju u rijeku Lepenicu (pot. pastrmka), a koja se uljevaju u rijeku Fojnicu (klen, skobalj, pot. pastrmka, lipljen, mladica) u Kiseljaku.

Uglavnom, ovdje sam obuhvatio rijeke i rijecice koje su u krugu od 30-ak kilometara od centra Sarajeva. Za neke cemi mozda i zamjeriti i reci da nisu sarajevske, ali za ribare su sve rijeke njihove. Pogotove one koji upraznjavaju C&R ribolov ...

Pozdrav svima i BISTROOOOOO
Nazad na vrh Ići dole
Ervin-Eko
INSTRUKTOR
INSTRUKTOR

PočaljiNaslov: Re: Rijeke u blizini Sarajeva   Uto 03 Maj 2011, 17:31

Hvala na korisnim informacijama.... thanks you
Nazad na vrh Ići dole
Trilijan
Fly fisherman
Fly fisherman

Broj poruka : 1
Datum upisa : 10.02.2015

PočaljiNaslov: Re: Rijeke u blizini Sarajeva   Uto 10 Feb 2015, 10:45

pozdrav... vidim ovdje se spominju neke od najinteresantnijih rijeka u okolini Sarajeva. Mene interesuje da li neko zna nesto vise o Bijeloj rijeci (pritoka Zeljeznice). Da li postoji opasnost od mina uzvodno od sela Donje Presjenice? Hvala na svakoj informaciji.
Nazad na vrh Ići dole

Rijeke u blizini Sarajeva
Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Nazad na vrh 
Strana 1 od 2Idi na stranu : 1, 2  Sledeći
 Similar topics
-
» Rijeke u blizini Sarajeva
» Pozdrav iz Rijeke
» Rijeka Banjica
» Rijeka Matica (Sitnica)
» Drina II - donji tok

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu