musicarenje.net

Fly Fishing

Portal*PrijemFAQ - Često Postavljana PitanjaTražiRegistruj sePristupi

Share | 

Reka Lužnica

Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Ići dole 
Idi na stranu : 1, 2, 3, 4  Sledeći
AutorPoruka
Nikola Andonovic
Fly fisherman
Fly fisherman

Broj poruka : 26
Godina : 30
Datum upisa : 21.02.2012

PočaljiNaslov: Reka Lužnica   Sub 25 Feb 2012, 17:37

[You must be registered and logged in to see this image.]
Nazad na vrh Ići dole
Nikola Andonovic
Fly fisherman
Fly fisherman

PočaljiNaslov: Re: Reka Lužnica   Sub 25 Feb 2012, 23:16

Nazad na vrh Ići dole
Nikola Andonovic
Fly fisherman
Fly fisherman

PočaljiNaslov: Re: Reka Lužnica   Sub 25 Feb 2012, 23:18

Nazad na vrh Ići dole
Nikola Andonovic
Fly fisherman
Fly fisherman

PočaljiNaslov: Reka Lužnica   Sub 25 Feb 2012, 23:31

Nazad na vrh Ići dole
Mixmaster
Moderator
Moderator

Broj poruka : 9670
Godina : 47
Datum upisa : 05.08.2008

PočaljiNaslov: Re: Reka Lužnica   Ned 26 Feb 2012, 09:15

Lužnica je lepa reka. Na njoj sam mušičario nekoliko desetina puta. Najčešće sam je posećivao tokom devedesetih, kada je bila koliko-toliko zanimljiva klenovska voda. Kod lokalnog stanovništva važila je za najbogatiju reku u kraju. Zaista je bilo tako - od reke u koju se uliva, Vlasine, bila je višestruko bogatija klenom. Pastrmke u to vreme nije bilo u Lužnici.
Tek u ovom veku počinje poribljavanje potočnom pastrmkom. Čuo sam da su ubačene pastrmke brzo narasle i da se love krupni komadi, od 1 do 3 kg.
Naravno, Lužnica je pod stalnom opsadom ribokradica, kojih, kao i pored svake druge reke u Srbiji, ima na pretek. Verovatno krupnih klenova više nema, a siguran sam da ni te pastrmke neće još dugo.
Možda je obiđem ove godine, da proverim da li sam u pravu.
Nazad na vrh Ići dole
Nikola Andonovic
Fly fisherman
Fly fisherman

PočaljiNaslov: reka luzica ,selo ljuberadja    Ned 26 Feb 2012, 14:15

Padalo mi je na pamet da pokusam da organizujem nesto po pitanju ciscenja i uredjivanja jednog dela reke,kao i poribljavanje pastrmke istog,,kao neki musicarski revir,ali ovde u kraju jedva da znam za 10 musicara,a i pitanje koliko su zainteresovani......mozda ce mi se neko i smejati. kreten
Nazad na vrh Ići dole
SnikS
Visitor
Visitor

Broj poruka : 499
Datum upisa : 10.04.2011

PočaljiNaslov: Re: Reka Lužnica   Ned 26 Feb 2012, 14:28

Vi bar imate 10-tak musicara,kod nas u Al ja znam samo za 4 od toga ja 5-ti pa imamo pastrmski revir :)
Vredi probati,nemoj da odustajes,samo nadji prave ljude i izborite se prvo sa ribokradicama.
Nazad na vrh Ići dole
Nikola Andonovic
Fly fisherman
Fly fisherman

PočaljiNaslov: reka luzica ,selo ljuberadja    Ned 26 Feb 2012, 14:35

Mogu da zamislim reakcije......ono....a kolka ce mi biti plata....... cestitam
Nazad na vrh Ići dole
Mixmaster
Moderator
Moderator

Broj poruka : 9670
Godina : 47
Datum upisa : 05.08.2008

PočaljiNaslov: Re: Reka Lužnica   Ned 26 Feb 2012, 17:05

Lužnica je idealna za mušičarski revir. Ta reka je većim delom godine bistra, jer vodu uglavnom dobija iz izdašnog kraškog vrela. Prosečan protok, veličina i dubina virova su joj je otprilike kao kod čuvenog Gradca. Dužina mušičarskog revira bi mogla da bude desetak kilometara, što je (npr) 2.5 puta duže nego čuveni Ribnik u Bosni.

Broj mušičara u Babušnici za to ne bi bio toliko bitan, koliko je važan broj mušičara u obližnjim centrima Pirotu, Leskovcu i Nišu. U Pirotu i Leskovcu ih ima bar po 100, dok ih u Nišu ima bar 400. Uključujući sve mušičare u poluprečniku od 100 km, Lužnica ima oko 1000 potencijalnih posetilaca - mušičara, ne računajući buduće "regrute", koje bi novi mušičarski revir namamio da uđu u sport.
Nazad na vrh Ići dole
Opet_neko
Visitor
Visitor

Broj poruka : 148
Godina : 56
Datum upisa : 31.08.2009

PočaljiNaslov: Re: Reka Lužnica   Pon 27 Feb 2012, 08:17

Mixmaster ::
Lužnica je idealna za mušičarski revir. Ta reka je većim delom godine bistra, jer vodu uglavnom dobija iz izdašnog kraškog vrela. Prosečan protok, veličina i dubina virova su joj je otprilike kao kod čuvenog Gradca. Dužina mušičarskog revira bi mogla da bude desetak kilometara, što je (npr) 2.5 puta duže nego čuveni Ribnik u Bosni.

Broj mušičara u Babušnici za to ne bi bio toliko bitan, koliko je važan broj mušičara u obližnjim centrima Pirotu, Leskovcu i Nišu. U Pirotu i Leskovcu ih ima bar po 100, dok ih u Nišu ima bar 400. Uključujući sve mušičare u poluprečniku od 100 km, Lužnica ima oko 1000 potencijalnih posetilaca - mušičara, ne računajući buduće "regrute", koje bi novi mušičarski revir namamio da uđu u sport.

Rijeka izgleda lijepo i zanimljivo. Ako i probate organizovati revir nemojte se "zalijetati" i praviti nesto preko 1,5 - 2 km. Cisto iz prakticnog razloga, sto veci revir teze ga je cuvati ...

Nevjerovatno je koliki je otpor i anemozitet domaceg stanovnistva prema revirima. to se osjeti kod nas u Bosni na svim stranama gdje se pokusavaju napraviti novi reviri. Jedino je uspijelo na revirima koji su dodijeljeni na upravljanje privatnicima. Gdje god su to pokusala ribolovna udruzenja (osim djelomicno Konjickom udruzenju na Neretvi) pisi propalo ...

Ti "domaci" ne mogu shvatiti da ja za jedan izlazak u ribolov na revir potrosim 50 - 75 Eura minimalno, i od toga bar 70 % na njihovoj teritoriji.

Upravo jucer sam vodio polemiku sa jednim varalicarem, smeta mu sto je od 18 km rijeke izdvojeno 2 km za musicare. Sad mu je jedina opsesija da razvali taj revir, jer zaboga samo je tu riba. A u reviru ribe ima samo zato sto je to C&R zona. Ostatak od 16 km su "opuhali" bas ovakvi kao ovaj koji ne moze zamisliti da se vrati kuci bez 10-ak pastrmki. E sad treba "pokupiti" i ovu ribu iz revira ...
Nazad na vrh Ići dole
Gegula
Guide
Guide

Broj poruka : 705
Godina : 40
Datum upisa : 04.11.2009

PočaljiNaslov: Re: Reka Lužnica   Pon 27 Feb 2012, 09:46

Dobar post dobar post
Nazad na vrh Ići dole
NMilanovic
Guide
Guide

Broj poruka : 2140
Godina : 38
Datum upisa : 13.04.2011

PočaljiNaslov: Re: Reka Lužnica   Pon 27 Feb 2012, 13:55

Jes' Dobar post ..

Za jedan dobar revir u ovom kraju je potrebno samo cvrsto angazovanje pa makar i jednog coveka. U smislu dobro osmisljenog projekta.

Deo sredstava koja su iz Evropske unije izdvajena (pa makar stigla i u nevladin sektor) se odnosi bas na projekte vezane za uredjenje i ocuvanje zivotne sredine, i nemoguce ih je iskoristiti na nesto drugo. To je veoma "popularna" stvar u ovom nasem veku i moze se iskoristiti za formiranje samog revira...

Uz par pravih kontakata i prezentacije lako je naci podrsku ljudi koji vec sami imaju pristup ovakvim fondovima ... samo im fali neko da se nadje pametan i da im pokrice kako bi i oni malo "strpnuli" od kolaca.

Osnova ideje je broj potencijalnih korisnika i korist od njih. (da ne citiram Randjin post) Sama Opstina Babusnica a generalno i situacija u celoj J.Srbiji je "daj sta das" i neverujem da bi se neko iz opstinskih vlasti zalio na takvu ideju (sami bi se oni javili sa pricom kao evo i mi nesto radimo isl.)

Koliko sam ja upoznat sa pritoka ove reke Babusnica a delom i grad Nis uzimaju vodu za pice pa nesumnjam da se na toku od 40km moze naci prava lokacija (u smuslu toka okruzenja i kvaliteta vode)

Preduslov za celu pricu je i sama lokacija. Povezati seoski turizam i FF nije uopste nova stvar i postoji dosta takvih primera pogotovo u svetu a uz malo truda moze se sve lepo i naplatiti.
Ja se iskreno ne-bih nista zalio da u relativnoj blizini Nis-a postoji bogat revir koj prolazi kroz neko lepo selo u kome par domacina nudi jeftin smestaj uz domacu zdravu hranu i pice (gotovo idealan vikend)

Cinjenica da sela u tom kraju bas i ne obiluju prilivom novca je takodje plus i nije mogo tesko objasniti im da od cuvanja tog dela reke mogu imati samo korist. Pa makar samo da i jedna autobuska linija postne jaca iz Babusnice, Pirota, Nisa ka tom mestu - da jedna prodavnica/kafana u selu imati vise smisla za radi a par ljudi iz kraja dobiju kako tako placen posao .. sve se zalaganjem moze postici.

Ja recimo da zivim na par km od neke slicne reke ne bih se ni malo dvoumio u pokusaju da ovako nesto uradim!! Idealan sklop Hobija/Mini zivotni projekat. Zato sam ovaj posti i napisao mozda za nekog bude inspirativan !!!
Nazad na vrh Ići dole
Nikola Andonovic
Fly fisherman
Fly fisherman

PočaljiNaslov: bbb   Pon 27 Feb 2012, 14:21

Videcu drugari..,za neki dan treba da odem da izvadim novu dozvolu, pa cu videti s ovima iz udruzenje t.j. iz opstine sta misle o tome.
Nazad na vrh Ići dole
NMilanovic
Guide
Guide

Broj poruka : 2140
Godina : 38
Datum upisa : 13.04.2011

PočaljiNaslov: Re: Reka Lužnica   Pon 27 Feb 2012, 14:56

Ma veruj ti meni mrzi ljude da rade/verovatno ni oni nemaju predstavu kako se to radi/isplati.

Moras ti to lepo sve da im sazvaces, iscitas boga stvari na netu o tome, raspitas se kako gde sta kod ljudi koji imaju iskustva, poveze sa ljudima koji su zaduzeni za ocuvanje ribljeg fonda, poribravanje (koji takodje obozavaju da rade), obidjes/snimis teren, nadjes prave partnere i na kraju bacis sve bar u crtama na papir pa tek onda u udruzenje (koje sem izdavanja dozvola i nije neki faktor u celoj prici)!!

Inace ces dobiti odgovor: "Da .. ma odavno smo i mi imali takve ideje, radi se na tome ili ma ko ce sa time da se malti u Babusnici, videcemo polako i gomilu kukanja o budzetu republickoj/opstini vlasti i gladi u africi" Rolling Eyes

Takve stvari verovao ili ne se desavaju uglavnom zalaganjem jednog ili par zaludjenika koji su spremni da odvoje deo zivota zarad neceg "ne preterano profitabilnog" . U startu moras da shvatis da sutra cak niko nece ni hvala da ti kaze - jos ce verovatno da iskoce min njih deset samo da te pljuju zbog toga! + to se sve ne desava preko noci .. tipa .. e ljudi pade mi nesto na pamet sto nebismo sklopili jedan/dva revira cisto da nam se nadju (mnogo tu glavobolje/posla i odricanja treba)
Raspitaj se malo po kraju nadji par istomisljenika, javite se nekom iskusnijem po tom pitanju, to je sve pozeljno, izvodljivo i dostupno zakonom ali slabo da ces kod neke postojece organizacije naci pomoc sve se svodi bukvalno na angazovanje jednog ili par ludi!!

Pa sa srecom !!!!!!
Nazad na vrh Ići dole
Nikola Andonovic
Fly fisherman
Fly fisherman

PočaljiNaslov: nnn   Pon 27 Feb 2012, 17:04

Ajde drugari pomozite mi malo:sta treba uraditi po tehnickom pitanju oko sredjivanja i uredivanja samog korita a i okoline,kako zadrzati ribu u tom delu reke-posto je jedno dobro poribljavanje neophodno,svaki savet je dobro dosao.......cini mi se da sam nasao momke koji bi da pomognu.
Nazad na vrh Ići dole

Reka Lužnica
Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Nazad na vrh 
Strana 1 od 4Idi na stranu : 1, 2, 3, 4  Sledeći
 Similar topics
-
» Reka Poblaćnica !
» Reka Katušnica
» Reka Lužnica
» Krupajska reka
» Gvozdačka reka ( Zmijska reka )

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu