musicarenje.net

Fly Fishing

Portal*PrijemČesto Postavljana PitanjaTražiRegistruj sePristupi

Delite | 

Drina vs Morava

Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Ići dole 
Idi na stranu : 1, 2, 3 ... 10 ... 19  Sledeći

Koja je bolja mušičarska destinacija: Drina ili Morava?
Drina
65%
 65% [ 53 ]
Morava
35%
 35% [ 29 ]
Ukupno Glasova : 82

AutorPoruka
Sasats
INSTRUKTOR
INSTRUKTOR

Broj poruka : 4267
Godina : 44
Datum upisa : 04.01.2009

PočaljiNaslov: Drina vs Morava   Pon 15 Jul 2013, 17:35

Auuu brate Shocked

Te ribe sto si promasio ja verujem da nisu ni uzele muvu . A stvarno ne razumem tu opsednutost Drinom? Ne samo tvoju vec uopste.
Jurnjavu sa poplavom cekanje da opadne bar na sat dva pa da iscasis rame od bacanja i verovatno nista ne uhvatis i sve to na
300+km od kuce scratch
Evo danas sam bio poslom u okolini Pozarevca i jedno vreme proveo na obali Velike Morave . Juri belun sitnu ribu kao lud. puca
bar 15ak riba u isto vreme oko jednog ostrva . Tu ti je mnogo blize da dodjes a ima da se napecas kao nikad , i nema opasnosti da
te odnese voda sampion 1
Nazad na vrh Ići dole
Mixmaster
Moderator
Moderator

Broj poruka : 9794
Godina : 48
Datum upisa : 05.08.2008

PočaljiNaslov: Re: Drina vs Morava   Pon 15 Jul 2013, 18:44

Sasats, morao sam da otvorim novu temu o ovome. Nadam se da je ok.

Ostavimo Drinu njenim ljubiteljima i posetiocima, kao i Moravu njenim.
Nećemo mixovati te dve reke u temama pod nazivom jedne od njih. Potrebna nam je ovakva "mash up" tema za to.Laughing 

Evo, ja ću takođe da uporedim Drinu i Moravu.

Drina je (ponekad, kad se sredi) lepa , hladna i bistra. U njoj živi krupan lipljen, pastrmka i mladica. Vrhunska destinacija za mušičare željne lepih, debelih i dugačkih lipljenčina. Dugi niz godina važi za mušičarsku reku #1 u Srbiji (mada nije "U" Srbiji). O njoj su snimani filmovi i za nju se vezuje jedan fancy mušičarski pokret, čiji pripadnici su obavezno i neprekidno zakićeni najskupljom opremom. Poznati su i po tome što većinu vremena provode u podrinskim kafanama pričajući masne ribarske priče, jer im se omiljena reka retko namesti u punoj lepoti.

Danas, kada su se mušičari Srbije otarasili nekih dogmi, posetiti Drinu i nije neki vrhunski doživljaj. Ljudi su shvatili da Drina nije jedina reka, kao i da lipljen nije jedina i najbolja mušičarska riba. Neki su otkrili bucova, štuku, klena..., pa im Morava postade veći izazov i bolja mušičarska voda. Ako uporedimo drinskog lipljena i moravskog bucova, prvo što ćemo primetiti je bitna razlika u veličini. To je već 1:0 za bucova. Rezultat od 2:0 dobijamo kada uporedimo "dizanje" tih riba na muvu. Kod lipljena to je obično "blurp", dok je kod bucova to "Crash, boooom, bang!". Liljenašima zaigra srce kada se lipljen digne na površinu, ali bucovdžijama zaigra i srce, a i noge počnu da se tresu. Laughing Čim razmislio o tome koja je riba veći izazov, tu moravski bucov počinje da vodi sa 3:0, jer lipljena svakodnevno bocka bar 10,000 Evropljana, a bucovčine istovremeno proganja možda nas 50. Mušičar mora da bude i po nečemu poseban, a ne da bude uniformisani vojnik ogromne armije identičnih, sličnih kao jaje jajetu. Takođe, cena mušičarenja moravskog bucova je daleko manja (topla voda, jeftinije gaženje), pa Morava već ima nedostižnu prednost od 4:0......i tako dalje....bolje da ne nabrajam više.Laughing
Nazad na vrh Ići dole
Maricfly
Guide
Guide

Broj poruka : 906
Godina : 37
Datum upisa : 08.05.2013

PočaljiNaslov: Re: Drina vs Morava   Pon 15 Jul 2013, 19:38

Sasats ::
Auuu brate Shocked

Te ribe sto si promasio ja verujem da nisu ni uzele muvu . A stvarno ne razumem tu opsednutost Drinom? Ne samo tvoju vec uopste.
Jurnjavu sa poplavom cekanje da opadne bar na sat dva pa da iscasis rame od bacanja i verovatno nista ne uhvatis i sve to na
300+km od kuce
Evo danas sam bio poslom u okolini Pozarevca i jedno vreme proveo na obali Velike Morave . Juri belun sitnu ribu kao lud. puca
bar 15ak riba u isto vreme oko jednog ostrva . Tu ti je mnogo blize da dodjes a ima da se napecas kao nikad , i nema opasnosti da
te odnese voda

Mislim da je ovo meni upuceno :) pa sta da ti kazem bila je to ljubav na prvi pogled :) nekad se desi da ceo dan presedim na obali i buljim u vodu i musicarim samo sat vremena..postujem svaciji izbor reke ali meni je Drina Drina..posle dolazi sve ostalo..mada sledece godine planiram Lim,Ribnik i ako Bog da Plivu i Sloveniju pa ko zna :)
A sto se tice fensi oblacenja ne znam sta da kazem..nekad jeste malo preterano..ali vredi samo ako nije klasicno proseravanje nego neka srednja niza cenovna klasa bar u mom slucaju  :) simms je simms, patagonija patagonija, yugo yugo a mecka mecka :)
Nazad na vrh Ići dole
Sasats
INSTRUKTOR
INSTRUKTOR

PočaljiNaslov: Re: Drina vs Morava   Pon 15 Jul 2013, 19:52

Jeste druze sampion 1 

Tebi sam napisao pa Mix odvojio u posebnu temu koja moze da bude interesantna iako osnovna zamisao pri pisanju posta nije bila poredjenje
ove dve reke .
Ja nikada nisam pecao na Drini ali sam vise puta imao priliku da je vidim na raznim mestima . Jeste lepa reka ali mi nekako sve to
komplikovano za pecanje . Zavisis od brane i razvalis se od puta sa velikom verovatnocom da ne pecas uopste Ufffff 
A koliko vidim po pisanju po forumima svaki cas moze da naidje voda i da te reka odnese Shocked jebes ti takvo pecanje ako svaki
cas mogu da se udavim .
Verujem da je mnogo lepo kad zakacis velikog lipljena u velikoj reci ali mi drina nekako prevelika za musicarenje suvom muvom i koliko vidim
nema bas tu toliko mnogo ribe pa mnogi zavrse sezonu sa par ribica kao ulovom .
Sta te kosta da odes do Velike Morave? Relativno je blizu a garantujem da ces iz dva tri izlaska naci dobar musicarski teren i raspiciti beluna .
Danas sam se cudio koliko ove ribe ima u velikoj moravi . danas da sam bio sa priborom na onom mestu razvalio bi ribu.
Nekako mi je za lipljena ipak pre reka velicine Lima u Crnoj Gori . Nije mala a nije ni preterano velika . Bas po meri .
Nazad na vrh Ići dole
Maricfly
Guide
Guide

Broj poruka : 906
Godina : 37
Datum upisa : 08.05.2013

PočaljiNaslov: Re: Drina vs Morava   Uto 16 Jul 2013, 06:01

To si u pravu Drina jeste predimenzionirana cak sta vise ja stalno govorim sto nije upola manja ali onda ribe ne bi bilo uopste jer bi je istrebili sto ljudski kormorani sto ostala gamad..Mozda je u tome car da na ogromnoj vodi ulovis lipljena kao i da uzivas u prirodi koja je prelepa..i ja se trudim da idem na Drinu kada je mala voda tj kad je ceo dan 0 i to je obicno septembar, i jurcam plitke prelive bas zbog toga da ne bih plivao nizvodno do Zvornika xaxaxxa..ali priznajem dobra mi je fora i da blejim sa dragim ljudima kod Ace u kafani na Rogacici i spikamo o pecanju i okrecemo rostilj :)Sve ima svoje..vise je to beg iz Beograda i od surove stvarnosti i odmaranje mozga nego sto je moranje da se nesto uhvati a ionako pustamo ribu..Moras se okusati u pecanju na Drini..tek tu vidis koliko znas ili ne znas..posle ovog vikenda ja kontam da nemam pojma da musicarim xaxxaxax..al znam da uzivam skocko 
Nazad na vrh Ići dole
Sico
Fly fisherman
Fly fisherman

Broj poruka : 55
Godina : 45
Datum upisa : 13.10.2010

PočaljiNaslov: Re: Drina vs Morava   Uto 16 Jul 2013, 07:22

Ne treba zaboraviti da je i na Drini moguce loviti bucova jer ima komada od kojih se tresu gace ali ja nisam video da ih mnogo ribolovaca ciljano lovi na terenima oko Ljubovije ali dolaze na udicu kao kolateralna steta.

Ne vidim razlog da je dobro musicarenje samo ako odvalis ribu. Mozda je ribolov potpuniji ako ima i ulova ali i riba mora da ima sansu.
Kao sto rece Maric da se lipljen javljao daleko eee pa to i jeste bila car ribolova tog dana. Gledas javlja se, pokusavas da dobacis ali ne ide, javi se malo malo malo blize, zabac i posle par sekundi stap povijen u kiflu - nezamenljivo skocko 

Problem podizanja vodostaja na Drini stoji ali sada je mnogo lakse kada se vodostaj moze pratiti online. Aktivnost ribe raste sa nadolaskom vode tako da se sanse za ulov drasticno povecavaju u tim trenucima.

Evo ja planiram odlazak i na Moravu da ne bude da imam nesto protiv te reke ali magija ciste vode, velike reke i krupnog lipljena je neprocenjiva!!!
Nazad na vrh Ići dole
Sasats
INSTRUKTOR
INSTRUKTOR

PočaljiNaslov: Re: Drina vs Morava   Uto 16 Jul 2013, 07:56

ma sve je to ok sico . narocito iz tvoje pozicije jer vidim da si napisao u profilu ...lokacija -drina sampion 1  ti pecas kod kuce i ako nije dobra voda doci ces sutra ponovo
to sto se riba javlja samo daleko je posledica nedostatka ribe kao na svim rekama kod nas . da ima puno ribe hvatala bi se i po velikoj i maloj vodi i to na dve duzine stapa. ovako to ribe sto je preteklo lezi na pola reke a da je guzva u vodi bilo bi riba i pored obale .
ono sto se kaze ...o ukusima se ne raspravlja sampion 1  ali meni nikako nije car ribolova da pokusavam da dobacim muvu ribi . one kupe a ja kratak , i kada jedva nekad uspem to mi bude dovoljno za taj dan . a kako raste voda drasticno se povecava sansa za ulov ali i sansa da izgubis glavu stvarno ha ha 
jedina prednost drine je lepota reke . tu nema o cemu da se razgovara . bistra voda , providna do dna sampion 1 morava kod mene bude delimicno takva tek u jesen a i onda nije ni deseti deo bistra kao drina
Nazad na vrh Ići dole
Silvio
Guide
Guide

Broj poruka : 1466
Godina : 39
Datum upisa : 28.12.2010

PočaljiNaslov: Re: Drina vs Morava   Uto 16 Jul 2013, 08:12

Najbolje si napisao "o ukusima se ne raspravlja" a ja bih dodao i "valja nekad promjeniti pa makar i na gore" o.k 
Nazad na vrh Ići dole
Mixmaster
Moderator
Moderator

PočaljiNaslov: Re: Drina vs Morava   Uto 16 Jul 2013, 09:23

O ukusima ipak može da se raspravlja, ali tek ako okusiš od svega pomalo.

Ne možeš da kažeš "Ukusnije je pečeno jagnje od pečenog lipljena", ako nisi probao i jedno i drugo. Takođe, ne možeš da tvrdiš da je drinski lipljen zanimljiviji od moravskog bucova ako nisi mušičario i jedno i drugo.

Ali, ako si lovio drinskog lipljena i moravskog bucova, onda možeš da ih uporediš.

Problem je što su, ovde u Srbiji, glavnu reč dugi niz godina vodili mušičari koji znaju samo za drinskog lipljena, a sve ostalo im je potpuno nepoznato i strano. Slabašni mušičari i nikakvi znalci, a takvi su baš imali običaj da se prave pametni, pišu brojne članke, snimaju TV emisije i proglašavaju Drinu i njenog lipljena za #1. E, ovaj Internet ih je malčice omeo u tome.

Nakon mušičarskih izveštaja sa Morave i serije bucovčina u rukama sve većeg broja ovdašnjih mušičara, drinski lipljenčići su odavno pali na mesto #2 na "Serbian FF Chart", a možda i daleko niže.
Nazad na vrh Ići dole
Mijalko
Visitor
Visitor

Broj poruka : 156
Godina : 41
Datum upisa : 23.03.2012

PočaljiNaslov: Re: Drina vs Morava   Uto 16 Jul 2013, 15:46

Neke stvari nisu za poredjenje,Drinu morate jako puno poznavati da bi ste na njoj lovili,Mozete musicariti na celom toku,a ne samo gurati pod branu,jer tu jeste,ali samo tu porast nezgodan.I na Drini ima krupnog bucova,pastrmke i mladice koje mozete loviti na strimere,ali malo teze.Moje misljenje da je Drina kraljica.

A sto se tice opreme(cesto citam o tome ko sta nosi)Ja sam kupio kompletnu opremu(simms)apsolutno zato sto volim,i zato sto je najbolja.Pre toga sam nosio svasta,pa mogu da uporedim.Pozz
Nazad na vrh Ići dole
Predrag
Guide
Guide

Broj poruka : 1170
Godina : 43
Datum upisa : 05.10.2010

PočaljiNaslov: Re: Drina vs Morava   Uto 16 Jul 2013, 16:05

Neka mene na Drini neka crknem......volim ja Moravu...cesto gledam Zapadnu oko Cacka...iskreno ne bih da prljam pribor, pa da su bucovi 100+cm...

A kada smo vec kod bucova, pitanje za vas bucovdzije....kakvog je ukusa bucov..jel bolji od moravske mrene ili skobalja....interesuje me, nikada ga nisam probao.....ima na Drini razne ribe ali nekako svi vole da bocnu lipca 40+.... ko ume naravno....ali ga svi vole na tanjiru.....

Kaze jedan covek...bolje volim da ne uhvatim jednog drinskog lipca, nego da uhvatim jednog drinskog klena....meni to isto kao da je umesto klena rekao bucova....mada...bucov je borac za respect....ko ga ima na meti blizu...jos bolje...

Nisam siguran da bi musicari koji imaju i lipca i bucova na istoj distanci (daljini kao bitan faktor u musicarenju) se okrenuli bucovu kao vecem izazovu u musicarenju...(ovde bih zapostavio tezinu musicarenja obe ribe kao i tezinu izbacaja i sl)....i opet neka mene na Drini makar bila velika.....
Nazad na vrh Ići dole
Mixmaster
Moderator
Moderator

PočaljiNaslov: Re: Drina vs Morava   Uto 16 Jul 2013, 17:41

Predraže, bucov nije cenjen na trpezi, ali je visoko cenjen kao sportska riba. Na primer, ja volim da jedem krupnog klena, a nisam neki ljubitelj ukusa lipljena i pastrmke. Bucova ne volim ni u pljeskavicama.

Vidim da još ima tragova "drinofilije" u zapadnom delu Srbije. Držaće vas to još dosta dugo. To je normalno, ali je još normalnije da će uskoro, kada se Morava sredi, moravski ulovi izmamiti više mušičarskih uzdaha. Kad počnemo da vadimo po 5-6 komada dnevno od po 60-80 cm i okačimo to na forume, mislim da će većina mušičara željnih dobre akcije sanjati moravske bucove, a ne drinske lipljene. Džabe im višedecenijska reklama. Laughing 

Naravno, ima u Drini opasnih bucova. Podrinske bucovdžije zaslužuju poštovanje, ali je Morava daleko bolja, pristupačnija i nekako lovnija za bucove. Da, u Drini ima i mladice, ali još nisam video da ih neko mušičarenjem vadi, pa se može reći "kao da ih nema". Više se somova u Moravi upeca mušicom, nego u Drini mladica, pa to nećemo uzimati u obzir.

A da li je veći izazov lipljen ili bucov, to je lako proveriti. Lipljen se javlja sitnim "buć", a bucov se javlja zvukom poveće petarde, dok stotinak ribica beži unaokolo, neretko i na obalu. Kad ih vidiš na vodi, razlika u atraktivnosti je kao maca i tigar.
Nazad na vrh Ići dole
Sasats
INSTRUKTOR
INSTRUKTOR

PočaljiNaslov: Re: Drina vs Morava   Uto 16 Jul 2013, 18:27

mene fascinira jedan fenomen study  koliko sam do sada video prikazano na forumima i koliko sam razgovarao sa ljudima zaljubljenicima drine ...od recimo 50 musicara koji relativno redovno posecuju drinu (ako se moze nazvati redovnim onih desetak dana kada je ribolov moguc zbog vode ) mozda 5 dobro peca - hvata te velike debele lipljene o kojima svi mastaju i govore . ostali ili nista ne ulove ili se sve svede na ribe velicine onih kakve mozes uvek da uhvatis u npr. rzavu . ali sta se desava? entuzijazmu nikad kraja ? ipak je drina reka br1 , nema bolje i nema iznad scratch  ne mogu da dobacim , ne mogu da ih uhvatim ali tu se skuplja elita kojoj tezim i koje bi deo rado bio i ja ....zato je drina prva sampion 1 .....mozda gresim ? ali meni tako deluje.
ali, od 50 moravskih musicara(sa sve tri morave) koje ovde gledam ili licno poznajem ... bar 40 odlicno hvata ribu ali sta im to vredi kada nije na elitnoj destinaciji...mada oni 5 para ne daju za to i dalje pecaju stvarno ha ha
Nazad na vrh Ići dole
Mijalko
Visitor
Visitor

Broj poruka : 156
Datum upisa : 23.03.2012

PočaljiNaslov: Re: Drina vs Morava   Uto 16 Jul 2013, 18:49

Druze na Drini ima takvih ribara da ti srce stane,vecina od njih ne koristi racunar,a o forumima da ne govorim,inace ne ulazim u rasprave(nisam takav)Ali mi smeta sto verovatno zbog nekih likova koji ukupno nisu proveli na Drini ni sedam dana.
Nazad na vrh Ići dole
Sale
Guide
Guide

Broj poruka : 1437
Datum upisa : 04.12.2008

PočaljiNaslov: Re: Drina vs Morava   Uto 16 Jul 2013, 19:33

Sasats ::
ako se moze nazvati redovnim onih desetak dana kada je ribolov moguc zbog vode ):
Sasa , sada na primer kada je najlosija situacija s vodostajem imas ribolova od 5 ujutru do jedan , od avgusta pa do kraja novembra a ponekad i decembar i.as ribolova malte ne ceo dan , tako da ne znam odakle ti ove informacije , ali ko ti ih je plasirao debelo te je lagao , kao i za te nadolaske vode , sada pustaju lagani nadolazak desetak petnaest minuta sto je kao neko upozorenje .
Da jos nesto , vikendom opada i popodne .
Nazad na vrh Ići dole
http://www.eurofish.co.rs
Sponsored content

PočaljiNaslov: Re: Drina vs Morava   

Nazad na vrh Ići dole

Drina vs Morava
Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Nazad na vrh 
Strana 1 od 19Idi na stranu : 1, 2, 3 ... 10 ... 19  Sledeći
 Similar topics
-
» Drina vs Morava
» Južna Morava