musicarenje.net

Fly Fishing

Portal*PrijemČesto Postavljana PitanjaTražiRegistruj sePristupi

Delite | 

Drina vs Morava

Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Ići dole 
Idi na stranu : Prethodni  1 ... 10 ... 17, 18, 19  Sledeći

Koja je bolja mušičarska destinacija: Drina ili Morava?
Drina
65%
 65% [ 53 ]
Morava
35%
 35% [ 29 ]
Ukupno Glasova : 82

AutorPoruka
Mixmaster
Moderator
Moderator

Broj poruka : 9688
Godina : 47
Datum upisa : 05.08.2008

PočaljiNaslov: Re: Drina vs Morava   Uto 05 Nov 2013, 10:05

Predrag ::
Sledece sezone cu odvojiti par dana da posetim neku od Morava.....da probam i vidim te vrhunske musicarske destinacije i ribe...ima jedan period u godini kada je Drina velika konstantno pa malo osvezenja moze doci u obzir....i da razbijemo ili potvrdimo price o Moravi....
Predraže, to ti je odlična ideja. Samo, da bi upoznao Moravu biće ti potrebno malo više vremena. Ako si navikao na Drinu, prvo ćeš morati da "zaboraviš" gotovo sve što znaš o mušičarenju, pa da učiš od nekog moravskog majstora.
Pitanja koja bi mogla da te muče su:

Kako naći bucove?
Kako loviti klenove koje ne vidim?
Kako da se nečujno umuvam bucovima i klenovima u "šesnaesterac"?
Koju poziciju u viru da odaberem za što bolju vožnju bucovskog strimera?
Koju muvu da odaberem?
Kojom brzinom i na kojoj dubini da vodim strimera?
U koje doba dana je najbolji termin?
Koliko treba da bude providna voda da bih imao uspeha na Moravi?....

....i još jedno 150 sličnih pitanja na koje moraš da imaš odgovore, ako misliš da "svršavaš" od uživanja u moravskom mušičarenju. Ako dođeš na jedan dan i to sam, verovatno ćeš biti razočaran. Vratićeš se na Drinu i u nekoj od kafana ispričati "Morava je sranje!". Da se to ne bi desilo, a da bi ti uživao u mušičarenju na Moravi predlažem ti da se ozbiljno posvetiš toj reci. To neće biti poseban problem, jer živiš na samo par desetina kilometara od veoma dobrih terena na Zapadnoj Moravi.
Nazad na vrh Ići dole
Sale
Guide
Guide

Broj poruka : 1427
Godina : 41
Datum upisa : 04.12.2008

PočaljiNaslov: Re: Drina vs Morava   Uto 05 Nov 2013, 19:50

E da vam je Drina samo malo blize , drugaciju bi pricu ovde pricali
Nazad na vrh Ići dole
http://www.eurofish.co.rs
Mixmaster
Moderator
Moderator

PočaljiNaslov: Re: Drina vs Morava   Uto 05 Nov 2013, 21:09

Jaooo, kako je Morava dobra mušičarska reka! Zamišljam jedan avgustovski dan na Zapadnoj Moravi, negde kod Čačka, blizu Saleta.Laughing  Navučeš piroćanske popke ili neoprene boots na noge, namontiraš 9ft #5 mušičarski štap, a u kutiju ubaciš 5 bambula i 5 strimera. Za pojas učvrstiš dve čuvarke: jednu za klenovinu, a drugu za bucove, da se ne biju unutra. Ulaziš polako u vodu, kvasiš se, a lepo ti. Ispred tebe klenovi šetaju, a poneko bucovče prsne. Naravno, prvo staviš bambulu i napraviš jednu seriju klenova, da raščistiš gužvu. Kad ih dobro očistiš, kratiš predvez i vezuješ bucovskog strimera. Bocneš jednog bucova čija masa je jednaka svim ulovljenim klenovima, pa ga ubaciš u čuvarku koja je sa druge strane - da ne ševrdaš ni tamo ni 'vamo i imaš ravnotežu dok menjaš mesto. I tako, iz vira u vir, danima... dok ne dođeš do Kraljeva. Sunce te greje, voda te malčice hladi - talasa ti testise, nisi zarobljen u podusparenom kombinezonu...od uživanja hoće da zaboli glava. Laughing

Žao mi je što ovo još uvek ne znaju baš svi mušičari Srbije. Ostalo je još njih nekolicina koji misle da je baš sve u hladnoj i brzoj vodi.

Uzgred, moraću da napomenem da vam ovo piše čovek koji je ove godine upecao 20x više lipljenova nego bucova. Nisam ja čist Moravac ili bucovdžija. Više sam lipljendžija. Laughing
Nazad na vrh Ići dole
Predrag
Guide
Guide

Broj poruka : 1160
Godina : 43
Datum upisa : 05.10.2010

PočaljiNaslov: Re: Drina vs Morava   Sre 06 Nov 2013, 00:30

Sale ::
POTPISUJEM !!!

Malo da razbistrimo Morava rules....ipak je klen klen u bilo kojoj reci na svetu.....i u Drini je nevidljiv pa se lovi samo [to ga niko ne  lovi na muve, jer bi bilo malo apsurdno loviti klena a iskace lipljan (mislim da si i ti MIxe dolazio na Drinu i nisi lovio klena ako se ne varam)...

Bucov..nikako misticna i oprezna riba...vrlo lako ujutru rano i uvece ce se odati po glasnim buckanjima i povremenim napadima na skoro istom mestu.....obicno prelivu....pa ga tako nije tesko locirati...

Malo teze je locirati nevidljivog klena i prikrasti mu se a da se ne poplasi...i odrediti dubinu za strimera..mada ako od povrsine krenemo ka dnu na nekom prelivu mislim da necemo puno vremena provesti u pretrazivanju oko 2m dubine....vec ima manje pitanja o Moravi....ono za mrezu i dve vrste riba koje se u njoj tuku ne bih komentarisao....
Nazad na vrh Ići dole
Mixmaster
Moderator
Moderator

PočaljiNaslov: Re: Drina vs Morava   Sre 06 Nov 2013, 11:26

Predraže, ovo što si napisao nije baš tačno. Evo gde si omanuo:

Na Drini se klen može videti i vrlo uspešno mušičariti. Ja jesam proveo par sati loveći drinske klenove, ali naravno da nisam došao na 300 km udaljenu reku da bih pecao ono što imam i na 1 km od kuće. Dok sam bockao te drinske lepotane to je podrinskim mušičarima izgledalo neverovatno. Bilo im je zanimljivo i čudili su se kako je to moguće. To je zato što tamošnji mušičari nemaju (ili tada nisu imali) veštine neophodne za uživanje u pravom mušičarskom klenolovu. Oni koje sam upoznao na Drini kod Bajine Bašte jednostavno ne umeju (ili nisu umeli) čak ni da priđu klenovima, a o ostalim veštinama je suvišno govoriti. Isuviše je jaka lipljenaška moda na toj reci, tako da retko ko tamo išta drugo zna (a samim tim i želi) da radi mušičarskim štapom.

Da sam došao na Drinu samo zbog klenova, sudeći po pričama onih koji znaju koliko klenova ima u Drini i kako ih ja trtim, moji ulovi bi bili takvi da bih teško sa njima mogao da izađem iz vode. Teško da bih mogao toliko da potegnem.Laughing  Čuo sam da ih u nekim delovima toka i virovima ima baš puno i da su prilično krupni. Evo, obećavam da ću jednog dana da dođem na Drinu da mušičarim samo klenove i ostale nelipljenske ribe. Ionako je na top-listi najboljih lipljenskih reka Balkana Drina duboko pala. Jedino što me u tome sprečava je to što do tih terena imam 350 km, a usput bih morao da preskočim na stotine kilometara najboljih mušičarskih terena Srbije. Malo je suludo raditi tako nešto, ali ako me put nanese negde do Ljubovije drinski klenovi će vrlo brzo shvatiti da na ovom svetu ima i mušičara koji mogu ozbiljno da im naude.

Drugo, bucov nije uvek raspoložen da se "javlja". Vrlo su česti dani kada uopšte ne raubuje, a opet odlično radi. Predraže, ako se upustiš u moravsko mušičarenje (ili drinsko bucovdžisanje) veliki broj bucova ćeš moći da uloviš na mestima gde je sve mirno.

A na čuvarke ćeš da se navikneš, jer je to tradicija kod srbijanskih mušičara, a posebno kod klendžija i bucovdžija. Na Moravi nikoga nećeš impresionirati C&R-om. Ovde se ljudi "lože" kada vide mušičara koji na sebi ima zakačene čuvarke iz kojih pršte krupni klenovi i bucovi. Ako naučiš da mušičariš na Moravi, navući ćeš se na taj zvuk i biće ti milije "Prrraaasssss, šlljjapppp..." oko tvojih nogu nego svi oni house miksevi koje si mućkao kao DJ.Laughing
Nazad na vrh Ići dole
Sale
Guide
Guide

Broj poruka : 1427
Datum upisa : 04.12.2008

PočaljiNaslov: Re: Drina vs Morava   Sre 06 Nov 2013, 13:53

Sve ribe koje imas u Moravi imaju i u Drini ,s tim sto su u Drini vece .Ribolov na Moravi mi nikada nije bio tako izazovan kao na Drini i vrlo lako moze da mi dosadi u tolikoj meri da na primer ne odem po godinu dana na reku koja mi protice kroz grad .
Na Drini tako nesto je nemoguce ,jer ima takvih riba da nikad ne znas sta moze da ti pokupi muvu ili strimer ,dok je na moravi to manje vise izvesno i ocekivano .
Klena i bucova na gornjem toku Drine ima ,ali niko ga ne peca ciljano sto je i glupo pored pastrmki ,lipljena i mladica .
Nazad na vrh Ići dole
http://www.eurofish.co.rs
Sasats
INSTRUKTOR
INSTRUKTOR

Broj poruka : 4219
Datum upisa : 04.01.2009

PočaljiNaslov: Re: Drina vs Morava   Pet 08 Nov 2013, 21:00

Predrag ::
Sale ::
POTPISUJEM !!!

Malo da razbistrimo Morava rules....ipak je klen klen u bilo kojoj reci na svetu.....i u Drini je nevidljiv pa se lovi samo [to ga niko ne  lovi na muve, jer bi bilo malo apsurdno loviti klena a iskace lipljan (mislim da si i ti MIxe dolazio na Drinu i nisi lovio klena ako se ne varam)...

Bucov..nikako misticna i oprezna riba...vrlo lako ujutru rano i uvece ce se odati po glasnim buckanjima i povremenim napadima na skoro istom mestu.....obicno prelivu....pa ga tako nije tesko locirati...

Malo teze je locirati nevidljivog klena i prikrasti mu se a da se ne poplasi...i odrediti dubinu za strimera..mada ako od povrsine krenemo ka dnu na nekom prelivu mislim da necemo puno vremena provesti u pretrazivanju oko 2m dubine....vec ima manje pitanja o Moravi....ono za mrezu i dve vrste riba koje se u njoj tuku ne bih komentarisao....

Šta bre potpisujes?? Ufffff daj da vidim sta si to ulovio na Drini ove godine . Daj slike tih lipljencina koje iskacu da ih vidimo ovde na forumu . Nemoj samo da mi kazes da si postao pristalica nove mode koje je veoma zastupljena kod nasih musicara a to je ne slikanje ulova .
Drina ti nije bila dobra za pecanje gotovo celu godinu . moras da boravis na vodi svaki dan da jednom ubodes dobru vodu i da bi provalio gde radi , kako radi i na sta radi riba . to mozes samo ako imas srece u zivotu i ne moras da radis ili ako kao ja zivis na 100m od dobre musicarske reke i mozes da odes svaki dan na par sati posle posla.
Evo ja cu da ti dam jednu ponudu ovde javno na forumu . Da dodjes sledece godine kod mene na ceo dan kad bude radila riba dobro. ja cu da te odvedem na mesto gde garantujem da ima ribe koliko hoces . ti ces da pecas ceo dan a ja cu da sedim na obali i da te gledam ali necu da ti kazem sta treba i kako treba da radis. ako uhvatis jednog klena preko 30cm ili jednog beluna preko 45cm ja ti poklanjam kompletan svoj musicarski pribor . ako ne uhvatis platices po pivo i napisaces ovde kako si se proveo na moravi
Nazad na vrh Ići dole
Gegula
Guide
Guide

Broj poruka : 705
Datum upisa : 04.11.2009

PočaljiNaslov: Re: Drina vs Morava   Pet 08 Nov 2013, 21:22

Auu lepa ponuda....mada sale trebo si barem dva piva staviti s obzirom da ulazes pribor....cestitam
Nazad na vrh Ići dole
Sasats
INSTRUKTOR
INSTRUKTOR

PočaljiNaslov: Re: Drina vs Morava   Pet 08 Nov 2013, 21:42

I pivo cu ja da platim i ima da mu pokazem gde sme da gazi da se ne udavi ...samo da dodje sampion 1
Nazad na vrh Ići dole
Bahus
Guide
Guide

Broj poruka : 997
Godina : 53
Datum upisa : 01.03.2012

PočaljiNaslov: Re: Drina vs Morava   Sub 09 Nov 2013, 09:04

E ovo je bilo u skladu sa tvojim avatarom...ha ha ha ha cestitam 
Nazad na vrh Ići dole
NMilanovic
Guide
Guide

Broj poruka : 2150
Godina : 38
Datum upisa : 13.04.2011

PočaljiNaslov: Re: Drina vs Morava   Sub 09 Nov 2013, 10:14

Nasmeja me covek do suza!!  sampion 1 
Pakujem se i pravac Morava - Da treniram za svaki slucaj!!

PS.
Ovo je bilo u stilu "Deda Raca vs Deda Mafke"
(taj dogadjaj nikako da docekamo - mozda sa ovim budemo imali vise srece)
Nazad na vrh Ići dole
Mixmaster
Moderator
Moderator

PočaljiNaslov: Re: Drina vs Morava   Sub 09 Nov 2013, 10:16

Mislim da mnogi mušičari Srbije ( i šire) doskora nisu znali ništa o mogućnostima mušičarenja na Moravi. Zapravo, većina nisu ni bili mušičari, a saznanja koja su dobijali do pre par godina iz časopisa i sa TV o mušičarenju bila su vezana gotovo isključivo za salmonide. Pretpostavljam da se većina njih prihvatila mušičarenja baš pod uticajem tog trenda, iako je tradicija mušičarenja ciprinida u Pomoravlju daleko starija od "drinomanije" koja se u Srbiji pojavila tek u drugoj polovini devedesetih.

Pod takvim uticajem, imali smo čak i mušičare iz Pomoravlja i ostalih krajeva Centralne Srbije koji su sa gađenjem gledali na obližnju reku, a divili se mnogo daljoj Drini (iako se tamo nisu nešto napecali). Nekima su se čak gadili ovdašnji tradicionalni mušičari sa Morave, jer nisu razumeli šta se ovde dešava. Mislili su da su ovdašnji mušičari neke budale koje gacaju po prljavštini samo zato što su debili koji ne znaju za bolje.

Tek sa pojavom Interneta i ovakvih foruma otkriva se istina. Po atraktivnosti mušičarenja i ulova Morava ulazi u prvu ligu balkanskih mušičarskih voda, a neopravdana popularnost Drine iščezava prvo u Centralnoj Srbiji, a čini mi se da to počinje da se dešava i u ostatku zemlje. Mislim da izveštaji koji prilično redovno stižu sa Morave počinju da okreću čak i okorele drinomanijake prema istoku. Valjda su dovoljno trezveni da stave prst na čelo i zamisle sebe u obližnjim moravskim brzacima sa bucovom od 2-3 kg na štapu. Zašto bi se drndali sa ledenim bujicama ogromne HE, kada imaju vrhunski celodnevni ribolov u toploj Moravi? Imaju bar 4 meseca neprestano bistre i tople vode pogodne za nadmudrivanje sa klenovima, bucovima, skobaljima...a možda i štukama, somovima...  OOOooops, kad smo već kod somova: Neki kažu da je mušičarenje na Drini atraktivnije jer tamo ima mladice. Zbog toga prebrojah na domaćim forumima broj mladica ulovljenih mušičarenjem na Drini i uporedih sa brojem moravskih somova ulovljenih mušicom. Znate li čega ima više??? Laughing
Nazad na vrh Ići dole
Gegula
Guide
Guide

Broj poruka : 705
Datum upisa : 04.11.2009

PočaljiNaslov: Re: Drina vs Morava   Sub 09 Nov 2013, 15:43

Mladice kreten
Nazad na vrh Ići dole
Sasats
INSTRUKTOR
INSTRUKTOR

PočaljiNaslov: Re: Drina vs Morava   Sub 09 Nov 2013, 18:29

Kakvo bre musicarenje mladice na Drini ? To mu dodje slicno kao kada bi ja pokusavao da musicarim divljeg sarana na Moravi .
Nazad na vrh Ići dole
Mixmaster
Moderator
Moderator

PočaljiNaslov: Re: Drina vs Morava   Ned 10 Nov 2013, 09:50

Kada bi popularnost mušičarenja u Srbiji zavisila od Drine, u ovoj zemlji bi bilo 15 mušičara, od kojih bi 14 znalo samo za lipljena.

Sada ih ima par hiljada, zahvaljujući širokim mogućnostima mušičarenja mnogo vrsta riba i tradiciji ne-salmonidnog mušičarenja, koje je u ovoj zemlji daleko čvršće utemeljeno od mušičarenja salmonida. Većini mušičara Srbije je osnovna riba ciprinid! Po tome se bitno razlikujemo od ostatka sveta, pa i većine Ex Yu zemalja. Svi znaju da u Srbiji nema prirodnih, bistrih i velikih planinskih reka poput slovenačkih, bosanskih, crnogorskih, pa i nekih hrvatskih. I pored toga, ovde verovatno ima više mušičara nego u komšiluku. Kako to? Pa, lepo...ovde ljudi mušičare "ostale" vrste riba.

E, sad, da li će se toga stideti ili se time ponositi, to je na njima. Ja se ponosim, a vidim na forumima da ima sve više ovdašnjih mušičara koji slično razmišljaju.

Mogli bi da organizujemo jedan "Pride" (Paradu ponosa) Laughing Laughing Laughing
Nazad na vrh Ići dole

Drina vs Morava
Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Nazad na vrh 
Strana 18 od 19Idi na stranu : Prethodni  1 ... 10 ... 17, 18, 19  Sledeći
 Similar topics
-
» Drina vs Morava
» Južna Morava
» Drina.....
» Zapadna Morava
» Drina.....

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu