musicarenje.net

Fly Fishing

Portal*PrijemFAQ - Često Postavljana PitanjaTražiRegistruj sePristupi

Share | 

Drina vs Morava

Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Ići dole 
Idi na stranu : Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 12 ... 19  Sledeći

Koja je bolja mušičarska destinacija: Drina ili Morava?
Drina
65%
 65% [ 53 ]
Morava
35%
 35% [ 29 ]
Ukupno Glasova : 82

AutorPoruka
Maricfly
Guide
Guide

Broj poruka : 849
Godina : 36
Datum upisa : 08.05.2013

PočaljiNaslov: Re: Drina vs Morava   Pet 19 Jul 2013, 07:42

Tako je Svabo a za to vreme da placamo dozvole a drugi da holcare xaxaxxa..u sustini kad pogledas Drina ima problem i sa branom riba ne moze kvalitetno da se izmresti..koliko puta sam video na obali tonu riblje ikre kad se povuce voda..onda nedozvoljena sredstva tj krivolov al nije to bas u tolikoj meri da bi se riba istrebila , pa onda pomor ribe 2010 god posle naglog otvaranja brane ali sreca opet kazem pa je predimenzionirana pa je tesko i krivoloviti..a to sto Mladicu istrebljuju kojekakvi nazovi MLADICARI i to nocu posto danju ne mogu nista da ulove u to necu da ulazim..i tu si u pravu najgori su..
Dobra organizacija i pojacana kontrola kao i poribljavanje ne samo Drine nego i svih drugih reka ako hocemo i za 10 god da pecamo..Ja bih na primer u donji tok Graca ubacio lipljena ( al ce sad da me ispljuju dusebriznici kako je to narusavanje ekosistema, flore i faune, a neko ce reci pa poribljavan je ali nije se odrzao itd osetljiv je.. ) al ko mene sta pita..kad vec nema pastrmke ili je ima u duzini 5-10cm a i ona odmah nestane tj do kraja aprila posto je hvataju na glistu i zivi mamac..
Nazad na vrh Ići dole
Mixmaster
Moderator
Moderator

Broj poruka : 9653
Godina : 47
Datum upisa : 05.08.2008

PočaljiNaslov: Re: Drina vs Morava   Pet 19 Jul 2013, 10:23

U Srbiji postoji još jedan problem, vezan upravo za ovu temu, koji kao da samo ja vidim.Laughing 

U mojoj zemlji se previše često pominje Drina kao značajna ribolovna voda, dok se druga reka iz ovog naslova gotovo nikada ne pominje kao takva. Kakva besmislica!!!

Pa, na obalama Morave svakodnevno peca bar 10,000 naših građana, dok istovremeno Drinu poseti bar 10x manje. Pitam se, zašto onda moja država daje pare za nekakve drinske projekte, sve u cilju poboljšanja uslova za sportski ribolov, a za Moravu ne daje ni pet para?! Ma niko je ne pominje!!? Valjda bi Morava (sa pritokama) trebalo da bude reka #1 kada se troše milioni dinara za proizvodnju mlađi autohtonih riba, zaštitu od zagađenja itd. Nije mi baš najjasnije zašto ribolovci i ostali građani Srbije daju milione za nekakva nepotrebna poribljavanja Drine mladicama i lipljenima, kada ribolov na te dve ribe, na toj reci, zanima možda samo par stotina naših ribolovaca? Zašto se država ne zauzme da se poboljšaju uslovi na najznačajnijoj srbijanskoj ribolovnoj vodi, koja je daleko ugroženija zagađenjem i ribokrađom?

Sliv Morave obuhvata najmanje 5x veći deo Srbije od sliva Drine. Toliko o njihovom značaju za nas, ribolovce Srbije.

Zato se meni okreće želudac dok gledam kojekakve mudonje kako pred TV kamerama glume brigu o ribama Srbije, tako što dođu na samu granicu sa kofom ribica i istresu ih ka inostranstvu. To me slabo raduje. Bio bih srećan kada bi takvi "brižnici" radili za veliku većinu građana i sportskih ribolovaca Srbije, pa svoju energiju i naše pare okrenuli ka Moravi.

Poslednji izmenio Mixmaster dana Pet 19 Jul 2013, 10:45, izmenjeno ukupno 1 puta
Nazad na vrh Ići dole
Silvio
Guide
Guide

Broj poruka : 1389
Godina : 38
Datum upisa : 28.12.2010

PočaljiNaslov: Re: Drina vs Morava   Pet 19 Jul 2013, 10:30

Tebi nije jasno...
Pa zato što su to endemske vrste salmonida a u Moravi nema tih endema.
I kao najvažnija stvar preko ovakvih "eko akcija" u svrhu očuvanja endema se pere značajna lova, elem kod nas svake godine neka akcija vezana za meku i marmoratu vještački uzgoj itd 100000 tisuća € se strašte na ove projekte i onda mlađ u pravilu misterijozno ugiba ili se podvaljuje mlađ mutant pastrva pod autohtone ili pak kao ove godine čovjek voditelj projekta  kaže i izjavi za novine da se mlađ usljed porasta vodostaja jednostavno po davila Ufffff  pa gdje to ima na svijetu??? Ludilo zar ne help 1
Pa ne bi da su svinje krave ili neke druge vrste kopnenih životinja. ha ha ha ha 
Nazad na vrh Ići dole
Mixmaster
Moderator
Moderator

PočaljiNaslov: Re: Drina vs Morava   Pet 19 Jul 2013, 10:55

Silvio, u Drini nema endemičnih riba.

Ako si mislio na mladicu i lipljena, te dve vrste žive u velikom broju reka Evrope. Zanimljivo (za ovu temu), one žive i u slivu Morave, gde se susreću sa neuporedivo većim problemima (pred istrebljenjem su!), što je još jedan u nizu razloga da se energija i lova okrenu ka njoj. To se posebno odnosi na stanovnike Srbije, jer je sliv Morave neuporedivo značajniji za ovu zemlju.

Evo kako izgleda poređenje veličine sliva Drine i Morave na mapi Srbije. Površinski, sliv Morave je bar 5x veći, a po broju stanovnika i ribolovaca verovatno 50x veći.

[You must be registered and logged in to see this image.]

Poslednji izmenio Mixmaster dana Pet 19 Jul 2013, 11:39, izmenjeno ukupno 1 puta
Nazad na vrh Ići dole
Silvio
Guide
Guide

PočaljiNaslov: Re: Drina vs Morava   Pet 19 Jul 2013, 11:00

A gdje u Moravi???
A Lipljen i Mladica su česti samo u vodama oko Alpa ali reći da nisu ugrožene je bez veze... Pa u Europi (Češka, Poljska, Slovačka itd) populacija lipljena je manja za 60-70% nego prije par godina a o Mladici i da ne govorim...
Nazad na vrh Ići dole
Mixmaster
Moderator
Moderator

PočaljiNaslov: Re: Drina vs Morava   Pet 19 Jul 2013, 11:12

U slivu Morave mladica je autohtona vrsta. Na primer, u najvećoj pritoci Zapadne Morave, Ibru, ta riba je do pre par decenija bila dosta česta. I sada je ima u gornjem toku, što možemo videti i na stranicama ovog foruma. Takođe, reka Nišava, idealno je stanište za salmonide, ali nikako da dođe na red za poribljavanje kod ovih naših polupismenih i korumpiranih stručnjaka-"drinofila".

Lipljen je takođe autohtona vrsta u slivu Morave. Živi u Velikom Rzavu i Ibru. Imamo dosta izveštaja na forumu i o tome.
Nazad na vrh Ići dole
Mixmaster
Moderator
Moderator

PočaljiNaslov: Re: Drina vs Morava   Pet 19 Jul 2013, 12:01

Uostalom, ne vidim poseban značaj bilo koje riblje vrste. U mušičarenju, odavno nema takvih ograničenja. Na primer, reka sa ovog snimka je "pljunuta" Morava. Pogledajte ovaj video. Čini mi se da je ovde prikazano mušičarsko zadovoljstvo o kakvom se samo sanja, a do pre par decenija na Moravi je ovo bilo itekako moguće (!). Moći će i u budućnosti, uz samo malo truda.

[You must be registered and logged in to see this link.]

Ovo što vidite je daleko uzbudljivije i bolje od drinskih lipljenčića, samo to neki doskora nisu mogli da shvate. Novcem srbijanskih ribolovaca treba da se čuva ovakva reka, Morava, a ne samo Drina. Srbijanski mušičari bi trebalo malo više da sanjaju o ovakvim stvarima, jer uglavnom žive vrlo blizu ovakvih voda. Zamislite ovakvu reku, ali prepunu i bucovčina od po 5-6 kg. E, pa, mi to, ovde u Srbiji, imamo u izobilju. Samo treba da se otarasimo glupih dogmi. Poklonićemo Drini zasluženu pažnju, a to je otprilike 10%. Morava zaslužuje minimum 50% naše pažnje.

Neki bi da nas nagovore da Drina zaslužuje 100% naše pažnje. Takve ćemo uskoro ućutkati, a lično ja ću da ih stavim u mračni deo istorije mušičarenja u Srbiji. Laughing
Nazad na vrh Ići dole
Silvio
Guide
Guide

PočaljiNaslov: Re: Drina vs Morava   Pet 19 Jul 2013, 12:13

Daaj uvijek neki neprijatelji oko tebe...
help 1
Music is the answer to your problems keep on moving cheers 
Nazad na vrh Ići dole
Predrag
Guide
Guide

Broj poruka : 1153
Godina : 43
Datum upisa : 05.10.2010

PočaljiNaslov: Re: Drina vs Morava   Pet 19 Jul 2013, 12:56

Mixmaster ::
Silvio, u Drini nema endemičnih riba.

Ako si mislio na mladicu i lipljena, te dve vrste žive u velikom broju reka Evrope. Zanimljivo (za ovu temu), one žive i u slivu Morave, gde se susreću sa neuporedivo većim problemima (pred istrebljenjem su!), što je još jedan u nizu razloga da se energija i lova okrenu ka njoj. To se posebno odnosi na stanovnike Srbije, jer je sliv Morave neuporedivo značajniji za ovu zemlju.

Evo kako izgleda poređenje veličine sliva Drine i Morave na mapi Srbije. Površinski, sliv Morave je bar 5x veći, a po broju stanovnika i ribolovaca verovatno 50x veći.

[You must be registered and logged in to see this image.]

Mixe svaka cast ti si  kralj...sta kralj car kraljeva.....skocko 

Sliv Morave ti je sliv svih reka sa svim potocima i recicama, kisnom kanalizacijom i ne znam sa cim sve ne, a sliv Drine koliko vidim je samo Perucac i deo Visegradskog jezera.....(ne mogu da otvorim sliku celu)...malo si pao iz geografije...sliv Drine je malo veci...malo vise....

Sasats...vrlo mi je zanimljivo kako komentarises moje postove, ali kako rekoh MIx je kralj a ti se samo trudis, ali neka trud se isplati , ne svima ali se isplati, ne uvek...simpa mi je kako znas sta mislim, sta sam to zeleo reci i sl....

OPET i ZADNJI PUT: nemam nista protiv Morave...volim Drinu i lovicu na Drini i ako ne bude ribe, pre nego na MOravi...jednostavno je tako i to sam ja....zao mi je sto mislite da mrzim sve sto nije Drina, ali nije tako......i ako biram izmedju Morave i Morave...opet biram Drinu.....
Nazad na vrh Ići dole
Mixmaster
Moderator
Moderator

PočaljiNaslov: Re: Drina vs Morava   Pet 19 Jul 2013, 13:16

Predraže, zaokružio sam sliv Drine unutar Srbije. Da sam zaokruživao taj sliv u inostranstvu, bilo bi još jasnije ko treba da povede veći deo brige o toj reci. Koliko se ja razumem u geografiju, ta reka nastaje od dve crnogorske reke, ulazi u Bosnu i Hercegovinu, ceo srednji tok teče kroz nju, a tek u donjem toku samo dodiruje Srbiju. Dakle, 30% brige o njoj je crnogorsko, 50% bosansko, a mi ćemo se postarati da onih naših 20% odradimo maksimalno dobro.

Silvio ::
Daaj uvijek neki neprijatelji oko tebe...
help 1
Music is the answer to your problems keep on moving cheers 

hehe, naravno. Ko ne uključuje mozak on nema neprijatelje. Evo objašnjenja: Čim počneš da razmišljaš i iznosiš svoja mišljenja, stekneš istomišljenike, a još više neistomišljenika. Neki neistomišljenici odmah se transformišu u neprijatelje. Eto, jednostavno, ako imaš svoje mišljenje, to jest malo mozga, imaš i neprijatelje. Laughing  

Moravski i drinski mušičari ne bi trebalo da budu neprijatelji. Samo treba da shvate i jedni i drugi da Morava zaslužuje bar 5x veću pažnju mušičara Srbije, zemlje čijih min. 80% mušičara živi u njenom slivu. Drina je za veliku većinu nas samo jedna od voda, ali znamo i daleko zanimljivije lipljensko-mladičarske revire u okruženju. Evo, proteklih nekoliko godina većina mušičara središnje Srbije lovi lipljena daleko od Drine. Dešava se da na nekom crnogorskom ili bosanskom reviru samo u jednom danu ima i do 10 mušičara iz Srbije. Sve ređe se pominje ta "čuvena" Drina, a i lipljeni koje vidimo na slikama sa Drine nisu više veći od ostalih. Nismo slepi, vidimo da su isti ili manji, a mladice da ne pominjemo.

Dakle, mušičari Srbije treba da se okrenu nekim drugim stvarima, koje su tipične za njihovu zemlju. Meni Kolubara, Timok, Nišava, Morava i Ibar izgledaju kao tipične srbijanske reke, koje su sasvim solidno popunjene mušičarima. Samo ti mušičari treba da se ujedine i učine nešto za svoje najznačajnije reke, a ne da, kao pre 7-8 godina upadnu u zamku drinofila i osnivaju udruženje ljubitelja jedne jedine reke - Drine, pod nazivom "Mušičarska Federacija Srbije".

Zamislite, grupa mušičara sa Drine registrovala je maleni klub u malenom Perućcu i nazvala ga po celoj državi!? I? Svi ćute...

P.S.
Samo ja se bunim.Laughing
Nazad na vrh Ići dole
Silvio
Guide
Guide

PočaljiNaslov: Re: Drina vs Morava   Pet 19 Jul 2013, 13:38

E kad postaviš malo realnije stvari preglednije s objašnjenjem i činjenicama zašto i zbog čega odmah si više razumljiv.
Jedina mana ti je što si isključiv i ne dopuštaš da su drugi drugačiji a znam da sigurno nisi takav...
Znači valja nekad promjeniti malo kako ribolovnu vodu tako i ribu koju pecaš ali i priču odnosno gard koji koristiš jer isti postane izlizan a ti prokužen odnosno ako je cilj nabijanje postova ne nekoj od tema onda nastavi svakako i jesi moderator, ali ja mislim da ti imaš dosta toga korisnijeg da daš ljudima na forumu od vječitih sukoba oko nevažnih stvari Rolling Eyes 
Nazad na vrh Ići dole
Mixmaster
Moderator
Moderator

PočaljiNaslov: Re: Drina vs Morava   Pet 19 Jul 2013, 13:51

Silivo, ovo nije nevažna stvar. Zapravo, za mušičarenje u Srbiji ovo je ključna stvar. De-drinizacija srbijanskog mušičarenja je osnova da se ovde bilo šta korisno uradi. Zagriženi Driničari su često bili smetnja za ono što bi većina srbijanskih mušičara volela da se ovde uradi.

Mi želimo da se unaprede uslovi za mušičarenje, ali i uslovi za život svih vrsta riba u svim našim rekama. Drinofili bi, nasuprot tome, da nam posisaju svu energiju i usmere je na jednu, za nas ne baš bitnu reku. Dosta dugo su uspevali u tome, ali vreme je da im se stane na put i kaže "Dosta! Sada ćemo jedno 20 godina potpuno da  zaboravimo Drinu i prepustimo je malo susedima, a mi ćemo da se postaramo za reke koje su upravo zbog toga bile zapostavljene."
Nazad na vrh Ići dole
Maricfly
Guide
Guide

Broj poruka : 849
Godina : 36
Datum upisa : 08.05.2013

PočaljiNaslov: Re: Drina vs Morava   Pet 19 Jul 2013, 14:49

A jebo ga patak to mi dodje kao poredjenje plavuse sa sisama #6 i crnke sa sisama #3..sad svi svrsavaju na plavusu i ubedjuju me da jurim nju a ja jbg volim crnke sa jakom #3-com..jednostavno postoje ljudi koji su vezani za pojedine reke..sta je to nemam pojma..meni je kvrcnulo u glavi kad sam video Drinu na svom prvom odlasku i to je to al daleko od toga da sa caletom ne odem na Kolubaru ili Paljuve da pecam sarana ili babusku kad mogu i nije sezona na Drini..ne treba biti iskljuciv..nazalost nemam para da idem sa reke na reku..Gradac do juna a posle toga par puta Drina i to je to..u medjuvremenu sa caletom bleja na jezerima..
Nazad na vrh Ići dole
Sale
Guide
Guide

Broj poruka : 1422
Godina : 40
Datum upisa : 04.12.2008

PočaljiNaslov: Re: Drina vs Morava   Pet 19 Jul 2013, 16:45

Drzava ne daje ni pet para za projekte vezane za Drinu i reprodukciju autohtonih riba bar dosada ,ne znam odakle te informacije ,drugo nama pripada najmanji deo Drine ali zato najbolji za ribolov i najbogatiji ribom .
Na Drini da bi jedan musicar uspesno lovio ribu ,mora biti dobro uvezban i iznad proseka po svim parametrima , oprema takodje mora biti iznad proseka ,zato je ta reka najveci izazov i zato nikada ne moze da ti dosadi kao na primer sto ti dosadi Lim ,Ribnik ,Sana ,Una i slicne reke.
Nazad na vrh Ići dole
http://www.eurofish.co.rs
Mixmaster
Moderator
Moderator

PočaljiNaslov: Re: Drina vs Morava   Pet 19 Jul 2013, 21:49

Da bi mušičar bilo gde u Srbiji uspešno lovio ribu (osim na par revira) mora da bude još bolje uvežban nego za drinskog lipljena. Njega je ulovio maltene kogod je pokušao, ali moravskog bucova neki napadaju godinama pa ništa. Još treba da vežbaju. Laughing
Nazad na vrh Ići dole

Drina vs Morava
Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Nazad na vrh 
Strana 5 od 19Idi na stranu : Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 12 ... 19  Sledeći
 Similar topics
-
» Drina vs Morava
» Južna Morava
» Drina.....
» Zapadna Morava
» Drina.....

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
musicarenje.net :: FISHERIES & ENVIRONMENT :: RijEKE-
Skoči na: