musicarenje.net

Fly Fishing

Portal*PrijemČesto Postavljana PitanjaTražiRegistruj sePristupi

Delite | 

Da li su sportski ribolovci izlovili ribu u Nišavi?

Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Ići dole 
Idi na stranu : 1, 2  Sledeći
AutorPoruka
Ducka
Visitor
Visitor

Broj poruka : 317
Datum upisa : 21.02.2012

PočaljiNaslov: Re: Da li su sportski ribolovci izlovili ribu u Nišavi?   Čet 29 Avg 2013, 22:10

Niški musičari su mesari samo takvi, to potpisujem. Isto tako su to i plovkaroši, varaličari, mrežaroši, strujaši...
Svi trebe ribu, neko dozvojenim neko nedozvoljenim sredstvima, iskreno meni su svi isti.
Mix je ili u velikoj zabludi ili pokušava da vam proda bajku o C&R niškim sportskim ribolovcima. I sa Moravice se nose pastrmke samo tako, ali svi ćute o tome.
Nama kompleks ne dozvoljava da kući iz ribolova dođemo prazne čuvarke, a punog srca. Čime bi se onda hvalili komšijama, prijateljima, rođacima zbog toga valjda i odlazimo u ribolov, zar ne?
Na Nišavi u Sićevu svakog vikenda srećem gomilu mušičara koji trse klena, naravno u impozantnim dimenzijama od 15-20cm. Sve pedantno trpaju u mrežice-čuvarke, nema praštanja.
Na Nišavi, gde ja pecam, u poslednjih 15-20godina nije došlo do nikakvog trovanja. Čak šta više voda je sada kvalitetnija zbog Zavojsko jezera i uništene industrije u svim gradovima kroz koje Nišava protiče, tako da ovde trovače moramo da isključimo iz priče, a ribe je opet svake godine sve manje. Da se razumemo nije manje samo klenova, već i ostalih ciprinida koje se love drugim tehnikama. Salmonide su u Nišavi "statistička greška" tako da o njima ne vredi ni pričati...
Nazad na vrh Ići dole
Gegula
Guide
Guide

Broj poruka : 705
Godina : 41
Datum upisa : 04.11.2009

PočaljiNaslov: Re: Da li su sportski ribolovci izlovili ribu u Nišavi?   Čet 29 Avg 2013, 22:20

Ja sam to i pretpostavio da je tako,da je ribe nestalo usled izlovljavanja a ne trovanja ali nisam imao dokaze...eto Ducka ako tako pises znaci da si i vidjao razne situacije...ne moze ribe da nestane a svi kao c&r ribolovci...
Nazad na vrh Ići dole
Ducka
Visitor
Visitor

PočaljiNaslov: Re: Da li su sportski ribolovci izlovili ribu u Nišavi?   Čet 29 Avg 2013, 22:48

Gegula prijatelju, u moj porodici smo ribolovci moj otac, stric i ja. Do pre 10 godina, u našem zamrzivaču u vikendici, bilo je u svakom trenutku od 50-100kg ribe, a da ne pricam da je u trenucima zamrzivac bio pun do vrha znači sigurno 200-250kg. Većina te ribe bila je uhvaćena na obližnjoj nam Nišavi, nešto malo na obližnjim jezerima Bovansko i Divljansko, a ribu sa Južne Morave smo pustali, obzirom da ribu iz fekalija stvarno ne konzumiramo.
Da je samo naš zamrzivač bio tako pun bilo bi ok, kod svih naših komšija koji pecaju slična je priča. Napominjem da nikada nismo koristili nedozvoljene tehnike ribolova i poštovali smo mrest ciprinida koji tada nije bio zakonska obaveza.
Najtužnije je da smo, obzirom da preko zime nismo mogli da razdelimo i prožderemo sve zalihe iz zamrzivača, u proleće na početku nove sezone sve prošlogodišnje ribe bacali da bi ponovo mogli da trpamo. Samo zamisli taj idiotizam...
Ja sam tada bio klinac ali sam bio dovoljno inteligentan da vidim da tu nešto smrdi. Ribe je bilo sve manje, iz godine u godinu sve smo teže punili zamrzivač. Ja sam malo poradio na sebi i promenio se. Od pre 7-8 godina 90% mog ulova je C&R, mada me sada ovi moji smatraju za ludaka, Oni i dalje trpaju u onaj isti zamrzivač...
Nazad na vrh Ići dole
Sasats
INSTRUKTOR
INSTRUKTOR

Broj poruka : 4234
Godina : 44
Datum upisa : 04.01.2009

PočaljiNaslov: Re: Da li su sportski ribolovci izlovili ribu u Nišavi?   Čet 29 Avg 2013, 22:52

Sada ima mesta i za pivo u zamrzivacu jer je trecina prazna ha ha ha ha 
Nazad na vrh Ići dole
Gegula
Guide
Guide

Broj poruka : 705
Godina : 41
Datum upisa : 04.11.2009

PočaljiNaslov: Re: Da li su sportski ribolovci izlovili ribu u Nišavi?   Čet 29 Avg 2013, 23:21

DUCKA DRUZE PA NIJE samo to slucaj sa nisavom i nislijama tako je po celoj Srbiji ,reke prazne a svi nesto palamudimo a niko nista ne preduzima...za koju godinu bice jos jedino ribe po revirima koji se strogo cuvaju ...e onda ce valjda da nam proradi i ljudska svest...
Nazad na vrh Ići dole
NMilanovic
Guide
Guide

Broj poruka : 2165
Godina : 38
Datum upisa : 13.04.2011

PočaljiNaslov: Da li su sportski ribolovci izlovili ribu u Nišavi?   Pet 30 Avg 2013, 02:41

Ducka druze nije bas sve tako, da ne detaljisem (preopsirno je i kaci 10 reznih tema)

Znam da pises sve iz najbolje namere i tu ima istine ali ne bas potpune.

Nazad na vrh Ići dole
Mixmaster
Moderator
Moderator

Broj poruka : 9716
Godina : 48
Datum upisa : 05.08.2008

PočaljiNaslov: Re: Da li su sportski ribolovci izlovili ribu u Nišavi?   Pet 30 Avg 2013, 09:14

U ovoj temi Ducka nije moj istomišljenik. Po njegovoj priči sportski ribolovci, a naročito mušičari, primetno su doprineli da nestane riba iz Nišave. To je netačno. Po meni, nisu je ni pipnuli, a Ducka zaboravlja nekoliko vrlo bitnih stvari:

1. RIBOLOVCI PLAĆAJU RIBU KOJU ULOVE

U gradovima pored Nišave živi 5,000-10,000 sportskih ribolovaca koji godišnje uplate po 50-60 evra da se riba koju izvuku obnovi. To je 250,000 do 600,000 evra, ili jednostavnije, nekoliko stotina hiljada evra svake godine. Oni nikada nisu ulovili toliko ribe da šteta koju učine prevazilazi ove iznose. Veoma su retki ribolovci koji u toku godine imaju vremena i sposobnosti da ulove toliko ribe da se može reći da su učinili veću štetu od koristi. To je možda 10% ribolovaca, a ostali doplate i preplate to što najveštiji od nas iznesu.

2. RIBE STRADAJU ZBOG HIDROELEKTRANE "PIROT"

Ovo zna svako malo dete iz Ponišavlja. Temperatura Nišave je, pre izgradnje Zavoja, bila veoma slična kao na Južnoj Moravi. Tokom leta, bila je to topla reka. Njeni glavni stanovnici bili su šarani i somovi, a pastrmka se lovila jednako često kao u Dunavu kod Beograda. Odjednom su počeli nagli hladni talasi, koji su pravili temperaturne šokove koje raniji stanovnici Nišave nisu mogli da istrpe i polako su isčezli. Od toga nisu stradali samo somovi, šarani, deverike i linjaci, nego i klenovi. Mogao bih knjigu da napišem o mušičarenju klena "pre Zavoja" i "posle Zavoja". U prvom delu knjige bih opisao najlepšu i najbolju klendžijsku reku, a u drugom reku koju klendžije treba da zaobilaze.
U početnom periodu rada hidroelektrane pomori riba su bili vrlo česti. Vlasti ih nisu registrovale iz jasnih razloga. Kasnije su se proredili, jer je ono malo riba što je ostalo, priviknuto na nove uslove.

3. TROVANJA

Kada sam ja bio dečak, Nišava je bila puna ribe. Moj otac je bio aktivni sportski ribolovac, a u mojoj kući se okupljala ondašnja sporstkoribolovna elita Niša. Ribe kakve su oni lovili nestale su već sredinom sedamdesetih nakon serije katastrofalnih trovanja Nišave, od Pirota nizvodno. Osamdesetih se to ponovilo, a krajem devedesetih je bilo još jedno katastrofalno trovanje, koga se možda i mladi Ducka seća.
Trovanja su i danas redovna na Nišavi, ali se maltene ne primećuju. Zašto? Pa, zato što nema šta da crkne, a poneki mrtvi klenčić i skobalj ne ostavljaju utisak nečeg katastrofalnog. Nažalost, redovna su u delovima toka ispod Pirota i Niša i dešavaju se najmanje 1x godišnje.

4. RIBOKRADICE

Nikada nisam video da neko zaista čuva Nišavu. Od rođenja sam ribolovac, a od pre 27 godina mušičar. Procenjujem da sam Nišavu posetio oko 2000 puta. Za to vreme ribočuvare sam sreo manje od 5x. Dakle, jednom u 400 ribolova. Uvek bih ih sreo u blizini Pirota ili Niša, a na ogromnom potezu od Niške Banje do Crnoklišta nikada.
Naravno, to itekako pogoduje ribokradicama, kojih ima na hiljade. Zapravo, ribokrađa je ovde vrsta zanata, opšte prihvaćenog u društvu. Protiv nje se niko ne bori. Ni vlasti, ni ribočuvari, a ni sportski ribolovci. Da, da, ni sportski ribolovci, dobro ste pročitali. I mi ćutke gledamo kako nam prazne reku. Nikada se nije desilo da sportski ribolovac doprinese da ribokradica sa Nišave bude kažnjen. Takav slučaj nisam zabeležio u svojoj karijeri.
U svakom naselju ima baš mnogo ribokradica, koji nesmetano rade svoj "posao". Mreže, bombe, harpuni...dokrajčiše ono malo što je preživelo. Ribokrađa je toliko zastupljena, da je veoma čudno što za lokalne mušičare ostane poneko klenče.

5. RIBOBRIŽNICI KOJIMA SMETAJU SAMO SPORTSKI RIBOLOVCI

To je najnovija stvar na Nišavi. Ljudi koji za zlo optužuju sportske ribolovce i ništa drugo. Našli su najkulturnije i najpoštenije posetioce Nišave, pa koriste zgodnu priliku da baš njima gunđaju. Drugima niti smeju niti mogu. Smetaju im sportski ribolovci koji jedva bocnu deset klenčića dnevno i ponesu za večeru. Jednici koje tih 10 klenčića koštaju najmanje 10 e, trude se da oni sami ili neko njima drag pojede poneku ribu iz Nišave, dok je još ima. E, tada nastupaju novopečeni ribobrižnici, koji smatraju da na Nišavi nikada nije bilo trovanja, nema ribokrađe, nema hidrocentrala....a voda je prazna zbog sportskih ribolovaca. Takođe, ubeđeni su da će se Nišava oporaviti ako baš sportski ribolovci prestanu da love ribu.
Nazad na vrh Ići dole
Ducka
Visitor
Visitor

PočaljiNaslov: Re: Da li su sportski ribolovci izlovili ribu u Nišavi?   Pet 30 Avg 2013, 09:49

Mix, sve što si rekao je istina i u svemu se slažem sa tobom u potpunosti.
Sportski ribolovci su ponajmanje odgovorni za nestanak riba iz Nišave, ali ipak nose deo krivice.
Naravno da su totalno benigni ti što bocnu desetak klenova pa ponesu kući da isprže deci, maligni smo MI koji smo godinama vadili iz reke preko svake mere.
Mix, ja sam ovim postovima prozvao sebe i svoje ukućane, a nikako tebe, nmilanovic-a i ostale čestite niške mušičare. Jako vas slabo poznajem, malo sam se družio sa vama, a mišljenje o vama mi nisu drugi formirali. Znaš i sam ko su moji prijatelji pa ipak sa tobom imam jako korektan i otvoren odnos.
Nazad na vrh Ići dole
Mixmaster
Moderator
Moderator

PočaljiNaslov: Re: Da li su sportski ribolovci izlovili ribu u Nišavi?   Pet 30 Avg 2013, 10:39

Ducka, ne ljutim se, nemoj to da pomisliš. Tvoj post me je inspirisao da napišem nešto, jer sam ipak pomenut.

Mene većina Nišlija smatra vodećim gradskim mušičarom, pa kada neko napiše ili kaže da su niški mušičari štetni, ja obavezno reagujem jer je istina skroz suprotna.

Niški mušičari su elitno mušičarsko društvance u okviru naše države. Ne da nisu štetni, nego su veoma korisni za svet sportskog ribolova. Naravno, naći će se i oni koji će im naći samo mane. Najčešće se čuju priče da mi ošurimo toliko ribe da iza nas ništa ne ostaje.

To su smeške za malu decu.Laughing 

Nazad na vrh Ići dole
NMilanovic
Guide
Guide

PočaljiNaslov: Re: Da li su sportski ribolovci izlovili ribu u Nišavi?   Pet 30 Avg 2013, 11:36

Da odprilike sam na to i mislio ..

I potpuno se slazem sa tobom sto se tice "frizider" ribolovaca - meni potpuno nejasna pojava.
Ko li uopste jede svu tu zamrznutu ribu to mi nikada nije bilo jasno.

Pored Smudja koji mozda najmanje menja ukus posle smrzavanja sva ostala riba (koja se najcesce kod nas lovi) i ovako nema neki impozantan ukus a kamoli posle zamrzivaca.

PS. Frizidere pored Nisave naravno nisu punili klenovi i pastrmke nego prvenstveno tone skobalja, karasi, sarancici, linjaci, somovi, stuke, grgeci, krkuse, mrene, krupni haubleri . . . itd.

Slazes se da za kompletan nestanak svih tih riba nisu odgovorni sportski ribolovci (pa cak i ovi u frizider fazonu) a po najmanje musicari.

Poslednji put izmenio NMilanovic dana Pet 30 Avg 2013, 12:54, izmenio ukupno 3 puta
Nazad na vrh Ići dole
NMilanovic
Guide
Guide

PočaljiNaslov: Re: Da li su sportski ribolovci izlovili ribu u Nišavi?   Pet 30 Avg 2013, 11:54

Nisava pre nego sto sam ja poceo aktivno da pecam na njoj (pre nekih 20 god. pa i jos ranije) je bila potpuno druga reka.
A sad je potpuno treca reka u odnosu na ono sto ja pamtim (i svi mi) kad smo pocinjali da pecamo na njoj.

Veliki skokovi + izuzetno hladna voda su jednostavno ne promenili nego "mutirali" ovu reku.

Ja ne pamtim da ti je u Sicevu u sred Avgusta na samo 10-tak km od Nis-a posle duzeg stajanja u vodi ikada palo napamet da si trebao da poneses opremu za gazenje. (a prema Pirotu ti to postane jasno cim spustis noge u vodu)
I to u normanom vodostaju (ne kad naidje talas iz jezera)

Nisava nije potok pa da ga udicom i plovkom promenis.
Na najmanjem vodostaju ta reka pored svojih 150km duzine (koji su nama bitni) nije plitka a siroka je 20m+. Za takvu vodu su potrebni ozbiljniji cinioci da se kompletno promeni.
Nazad na vrh Ići dole
NMilanovic
Guide
Guide

PočaljiNaslov: Re: Da li su sportski ribolovci izlovili ribu u Nišavi?   Pet 30 Avg 2013, 12:21

90% ribljih vrsta koje su zivele u Nisavi su potpuno nestale.

Potpuno je jasno i zbog cega. Sve se promenilo i voda i dno i biljni i zivotinski svet.

Od Pirota pa malte ne do samog Nis-a dno reke je potpuno oprano (odavno nema ogromnih dubokih virova) sve je to Nisava sa naglim skokovima vode poravnjala i "pometlala". Samo go kamen + hladna i bistra voda.

Pecajuci klena zadnjih mesec dana po Nisavi (uglavnom iznad Siceva) svima nam je postalo jasno da se i on jadnicko jedva drzi.

Pa on je naviko da pase travu da krka razne vocke koje mu padaju na vodu (u pirotskom kraju, kraj reke, ni sljive vise ne radjaju a kamo li razni dudovi koji su se cesto nadvijali nad vodom)
Jadnik niti zna da "gurka" razno kamenje po dnu i "krade" larve niti se nesto bas uspesno parkiran na sred reke bori za sitnim insektima (a i tu ga nisani krupan klen)
Da ga je priroda pravila za tako nesto bio bi Lipljan a ne klen.

Sve mrsavi "zilavi" komadi a u odnosu na buckaste komsije (vec od centra Nis-a na dole ili iz J.Morave) izgledaju ko oni maratonci iz etiopije samo go misic.
Nazad na vrh Ići dole
NMilanovic
Guide
Guide

PočaljiNaslov: Re: Da li su sportski ribolovci izlovili ribu u Nišavi?   Pet 30 Avg 2013, 12:51

Nisava je uvek bila jedna od zaista najlepsih reka za ribolov (sad pogotovo - vezano za musicarenje)
Ko je makar i samo jednom poseti instant mu postane jasno zasto se uopste "mlatimo" musicareci po njoj.

Priroda se sama snalazi, neminovno je da uz obilje hrane koja postoji u Nisavi nju spontano nasele riblje vrste koje se uspesnije bore sa takvom hranom i uslovima na vodi.

Ostace nesto od skobalja i mrene, po nekog krupnog klena a pojavice se vrste koje je do sada nisu naseljavale - tipa plotica (koju vec zadnjih godina mestimicno love oko samog Nis-a) pastrmka ce polako zauzeti svoje mesto na celom toku i vec je vidjena njena mlad i u samom centru Nis-a.
Evidentno je da bi pravi gospodar reke vec odavno bio lipljan (kada bi vic ziveo i prirodno se mrestio u nekoj od njenih pritoka ili se poput plotice prateci hladnu vodu nekako dovuko i do Nisave)

Da ima malo pameti ili interesovanja taj bi se prirodan proces odredjenim merama jednostavno ubrzao.

Verujem da je to delimicno jasno i "strucnjacima" koji primaju platu vodeci racuna o nasim vodama (pa i o Nisavi) pa su odavno batalili da je poribljavaju.

A i fala im... ponovo poribljavati Nisavu ribljim vrstama koje su do sad forsirali bi naravno bilo podjednako uspesno kao i poribljavati recimo Lim saranom.

Na sve to dodati problem pirotske kanalizacije i (kakve takve) industrije koja neminovno odradjuje svoj deo negativnog posla (sve to naravno kosta tonu para) i dobija se jedna lepa a naravno tuzna prica o ovoj prelepoj reci.

NMilanovic ::
Ducka druze nije bas sve tako, da ne detaljisem (preopsirno je i kaci 10 reznih tema)
Nazad na vrh Ići dole
Mixmaster
Moderator
Moderator

PočaljiNaslov: Re: Da li su sportski ribolovci izlovili ribu u Nišavi?   Pet 30 Avg 2013, 13:22

Nešto me kopka ova moja teorija da sportski ribolovci plaćaju svoj ulov. To je tačno i to nikad ne treba zaboraviti. Mi dajemo lovu da bi se šteta koju učinimo ribama nadoknadila. Samo nas to zanima i ništa drugo. Ne dajemo mi pare da bi neko gradio kuću ili školovao decu na Oxfordu, nego da se vodi vrati ono što joj uzmemo. A plaćamo čak i višestruko više nego što treba (setite se koliko košta dozvola u Srbiji). Možemo sasvim mirno da spavamo, pa čak i da zahtevamo da ubuduće ne plaćamo, jer smo već dovoljno dali.

Mi, ribolovci sa Nišave, dali smo više miliona evra da bude bogata ribom, a izvukli smo ribe u 100x manjoj vrednosti.

To je kao da u ćevabdžinici naručiš pljeskavicu od 10 ćevapa, a prodavac ti naplati 100 takvih pljeskavica i donese jednu pljeskavicu od 3 ćevapa od iznutrica.

A, kad ti neko gunđa što si za svoje pare nahvatao malo ribe, to je kao da ti taj pljačkaš od prodavca pljeskavica gunđa što si i to sranje od pljeksavice pojeo,a ne kaješ se što si oštetio silnu telad, jagnjad, a možda i prasad. Treba da plačeš nad njihovom sudbinom i da te bude stid što si uopšte stao u red pred njegovu ćevabdžinicu.Laughing
Nazad na vrh Ići dole
Ducka
Visitor
Visitor

PočaljiNaslov: Re: Da li su sportski ribolovci izlovili ribu u Nišavi?   Pet 30 Avg 2013, 20:52

Sa vecinom argumenata koje ste izneli sam apsolutno saglasan. Mada me nikada necete ubediti da za sve mozemo okriviti hladnu zavojsku vodu i krivolovce, a da eto mi i dalje mozemo da vadimo ribe bez ikakve mere. Mudri ljudi kazu: "Ako zelis da promenis svet, promeni sebe i zavrsio si svoj deo posla"
Nazad na vrh Ići dole

Da li su sportski ribolovci izlovili ribu u Nišavi?
Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Nazad na vrh 
Strana 1 od 2Idi na stranu : 1, 2  Sledeći
 Similar topics
-
» Skidanje katalizatora i sportski lonac
» Sportski izduv yugo 55
» (206) 206,1.6 XS
» Sportski spojler za 5 vrata- pezo 307
» Srednji lonac-Skinuti ili zameniti?

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
musicarenje.net :: FISHERIES & ENVIRONMENT :: RijEKE-
Skoči na: