musicarenje.net

Fly Fishing

Portal*PrijemFAQ - Često Postavljana PitanjaTražiRegistruj sePristupi

Share | 

Reka Nišava

Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Ići dole 
Idi na stranu : Prethodni  1 ... 14 ... 25, 26, 27, 28, 29  Sledeći
AutorPoruka
Mixmaster
Moderator
Moderator

Broj poruka : 9435
Godina : 47
Datum upisa : 05.08.2008

PočaljiNaslov: Re: Reka Nišava   Sub 29 Mar 2014, 20:18

[You must be registered and logged in to see this link.]
Nazad na vrh Ići dole
Zarkotekica
Visitor
Visitor

Broj poruka : 347
Datum upisa : 07.09.2013

PočaljiNaslov: Re: Reka Nišava   Ned 30 Mar 2014, 16:56

Placko Placko
Nazad na vrh Ići dole
NMilanovic
Guide
Guide

Broj poruka : 2054
Godina : 38
Datum upisa : 13.04.2011

PočaljiNaslov: Re: Reka Nišava   Sub 26 Jul 2014, 13:19

Sicevacka klisura (deo toka Nisave - Ispod brane)

[You must be registered and logged in to see this image.]

Nazad na vrh Ići dole
NMilanovic
Guide
Guide

Broj poruka : 2054
Godina : 38
Datum upisa : 13.04.2011

PočaljiNaslov: Re: Reka Nišava   Sub 26 Jul 2014, 13:21

Bistra, hladna (i u sred jula) i prepuna hrane.

Nazad na vrh Ići dole
Mixmaster
Moderator
Moderator

PočaljiNaslov: Re: Reka Nišava   Pon 24 Nov 2014, 14:04

Šetate li i vi ovako kroz centar (svog) grada?  Laughing

Nazad na vrh Ići dole
Maricfly
Guide
Guide

Broj poruka : 800
Godina : 36
Datum upisa : 08.05.2013

PočaljiNaslov: Re: Reka Nišava   Pon 24 Nov 2014, 14:12

Ova slika je NADJI ULJEZA ha ha ha ha
Nazad na vrh Ići dole
Mixmaster
Moderator
Moderator

PočaljiNaslov: Re: Reka Nišava   Pon 24 Nov 2014, 22:52

Kad smo već u ovoj temi, da pogledamo jednu sliku sa reke iz naslova:

Nazad na vrh Ići dole
Mixmaster
Moderator
Moderator

PočaljiNaslov: Re: Reka Nišava   Uto 25 Nov 2014, 10:41

Uskoro će i naši "stručnjaci", rukovodioci i raznorazne trtomudonje shvatiti da nema druge:

Počinju ozbiljna dešavanja vezana za ovo. Jeste se dosta razvuklo, ali tako to ide u ovakvim državama.

Ja sam poribljavanje Nišave salmonidima zagovarao godinama pre objavljivanja ovog članka (2003.), a ovima će izgleda biti potrebna najmanje decenija i po da shvate moje reči. Verovatno im je problem i u tome što sam baš ja prvi zagovarao tako nešto, pa sad ne znaju kako da opravdaju svoje diplome i radna mesta. Biće teško da objasne kako to da neki "polupismeni" mušičar kapira ihtiologiju dve decenije pre njih. Laughing

Izgleda da su ih tate vaspitavale: "Uči sine da ne moraš kasnije ništa da radiš i misliš.". Oni poslušali, pa ih tate i tetke preko veze ubacile na najneradničkija radna mesta da odremaju sve do penzije. Takvi najviše mrze kad im se mešaš u "posao". Laughing

Ima još jedna zanimljivost vezana za ovo, takođe tipična za ovaj deo sveta. Načuo sam da se neki "mudraci" iz raznoraznih mušičarskih tabora (Niš je poznat po tome), koji do pre par godina nisu znali ni kako izgleda pastrmka, a kamoli lipljen i mladica, hvale po gradu kako im je u skorije vreme odjednom sinula ova "originalna" ideja... Laughing
Nazad na vrh Ići dole
Maricfly
Guide
Guide

Broj poruka : 800
Godina : 36
Datum upisa : 08.05.2013

PočaljiNaslov: Re: Reka Nišava   Uto 25 Nov 2014, 12:21

Ok ja razumem kad ljudi kazu ne ubacujte mladj riba koje nisu autohtone vrste te reke ali brate mili kad je reka mrtva I nema ribe sto da ne..Naravski I tu se sedne I vidi sta moze da se uradi , koja vrsta bi najbolje legla za tu vrstu vode itd..
Nisam za to da ako u nekoj reci ima pastrmke potocne ubacujes kalifu koja em ne moze da se razmnozava em jede pastrmsku mladj..to mi je van svake pameti..
Nazad na vrh Ići dole
Mixmaster
Moderator
Moderator

PočaljiNaslov: Re: Reka Nišava   Uto 25 Nov 2014, 12:53

U Nišavi su pastrmka, lipljen i mladica autohtoni, jer sve tri vrste žive u njenom (Crnomorskom/Dunavskom) slivu.

Nažalost, oni koji su Nišavu poribljavali babuškama i amurima (ribama iz Azije) - to su upravo isti ljudi koji treba da je poribe ribama Crnomorskog sliva. Dobro, ako ne baš oni, onda njihovi sinovi, bratanci i kumovi. Ta "radna" mesta se nasleđuju. Laughing

Mnogo im brže i lakše ide to naopako poribljavanje od ovog ispravnog. Glatko im je išlo dok su pumpali Nišavu sunčanicama, amurskim čebačocima, zlatnim ribicama, amurima..., ali i deverikama, grgečima, ribnjačkim šaranima...i ko zna kojim sve ribama koje nemaju šta da traže u ovoj reci punoj velikih kamenjarki, baetisa, ecdyonurusa, epeorusa, hydropsycha, grannoma, sulphura, majskih... i poneke divlje potočare. Ali, kada treba da ubace ono što pripada toj reci, verovatno presabiraju kako da klepnu koju hiljadarku evrića pre nego što se to izvede. Pretpostavljam da planiraju da urade neka specijalna ispitivanja od kojih će maznuti, što od države, što od ribolovaca, što od EU...hiljade i hiljade evra (ko zna, možda i koju stotinu hiljada) kako bi pre poribljavanja "dokazali" da je to ispravno. Možda im ova moja ideja zvuči kao zlatni rudnik, koji bi po njihovom uvrnutom mišljenju trebalo da ih debelo hrani najmanje 2-3 decenije.

Ali, kao što stari običaji nalažu - ako mnogo čekaju, ovdašnji se lako i posvađaju, pa razdele na razne klanove. Tako je i sa tim "stručnjacima". Dojučerašnja "braća", vrlo lako postanu rivali, tako da će izgleda da se nađe neko povoljno rešenje za ovaj "problem"...Laughing
Nazad na vrh Ići dole
Mixmaster
Moderator
Moderator

PočaljiNaslov: Re: Reka Nišava   Pet 19 Dec 2014, 20:37

Hoćemo li opet ubaciti karaše Laughing

Nazad na vrh Ići dole
Clavis
Visitor
Visitor

Broj poruka : 474
Godina : 31
Datum upisa : 10.12.2011

PočaljiNaslov: Re: Reka Nišava   Pet 19 Dec 2014, 21:12

Mix neće da može bez studije nekog PMF vrijedne par soma eurića, biva da se riblja osnova utvrdi. Kako će te znati da je to voda uopšte. Sad bez zajebancije, moje laičko gledanje tih brzaka, ta impozantan spisak insekata vidim svijetlu budućnost te vode. Elem kakva je populacija peša i ostale siće? Pajke se dobro goje od toga :)
Nazad na vrh Ići dole
Milan VB
Visitor
Visitor

Broj poruka : 379
Godina : 29
Datum upisa : 25.09.2012

PočaljiNaslov: Re: Reka Nišava   Pet 19 Dec 2014, 21:29

Ko ti je onaj lik u gornjem desnom uglu?
Nazad na vrh Ići dole
Madjoni
Moderator
Moderator

Broj poruka : 9728
Datum upisa : 14.10.2008

PočaljiNaslov: Re: Reka Nišava   Pet 19 Dec 2014, 22:13

Clavis ::
Mix neće da može bez studije nekog PMF vrijedne par soma eurića, biva da se riblja osnova utvrdi. Kako će te znati da je to voda uopšte. Sad bez zajebancije, moje laičko gledanje tih brzaka, ta impozantan spisak insekata vidim svijetlu budućnost te vode. Elem kakva je populacija peša i ostale siće? Pajke se dobro goje od toga :)
Ne bih da sipam so na ranu ili da advokatišem mojim drugovima nišlijama ali oni su u stvarno komplikovanoj situaciji,sa jedne strane jedna i jedina organizovana grupa mušičara u čitavoj državi a sa druge nemaju ni jednu jedinu dobru salmonidnu vodu.

Pomoć od strane PMF i resornih ihtiologa neće dobit nikad.Lično sam ih sve koji se nešto pitaju upoznao i iz prve ti ruke mogu reći da je to listom go kreten i tu je samo radi para .Dobrobit riba i rijeka ih ne zanima ni pod razno a o ribarima i da ne govorim.

A ovo oko dostupne hrane u vodi nebih se mnogo sjekiro.Riba (a i ostala divljač) ne umire od gladi u ovom dijelu Evrope!
Nazad na vrh Ići dole
http://www.flyfishingprimus.me/
Mixmaster
Moderator
Moderator

PočaljiNaslov: Re: Reka Nišava   Pet 19 Dec 2014, 22:28

Milan VB ::
Ko ti je onaj lik u gornjem desnom uglu?

Uh, i ja ga sad videh. To mora da je famozni "nišavski duh" o kome pričaju mlade seljančice. Kažu: "Pojavi se iz žbunja i iznenadi mlade kupačice..."
Nazad na vrh Ići dole

Reka Nišava
Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Nazad na vrh 
Strana 26 od 29Idi na stranu : Prethodni  1 ... 14 ... 25, 26, 27, 28, 29  Sledeći
 Similar topics
-
» Reka Katušnica
» Krupajska reka
» Gvozdačka reka ( Zmijska reka )
» Reka Vapa
» Reka Radika - Makedonija

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
musicarenje.net :: FISHERIES & ENVIRONMENT :: RijEKE-
Skoči na: