musicarenje.net

Fly Fishing

Portal*PrijemČesto Postavljana PitanjaTražiRegistruj sePristupi

Delite | 

Zapadna Morava

Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Ići dole 
Idi na stranu : Prethodni  1, 2, 3 ... 22 ... 42  Sledeći
AutorPoruka
Madjoni
Moderator
Moderator

Broj poruka : 9732
Datum upisa : 14.10.2008

PočaljiNaslov: Re: Zapadna Morava   Ned 15 Feb 2009, 00:44

Ne mislim da je klen niti može biti ugrožen od skobalja, to je malo vjerovatno ali ova druga zla koja pominješ, to je izgleda isto svuda Placko
Nazad na vrh Ići dole
http://www.flyfishingprimus.me/
Oholi
Guide
Guide

Broj poruka : 2071
Godina : 35
Datum upisa : 13.12.2008

PočaljiNaslov: Re: Zapadna Morava   Ned 15 Feb 2009, 03:14

Sasats je potpuno u pravu, kao dete sam po Čačku lovio prosečne klenove 400 i vise gr, kako se povecavao broj skobalja smanjivao se broj klenova, a u cacku, u uzem delu oko grada, nema dinamita, mreze su retke.... tako da je neki bitan krivolov iskljucen, uglavnom svi grebu skobalja u mrestu pa bi on trebalo da se proredi ali nece.

i dalje se love krupni klenovi ali redje, samo baš sitni, ali zato skoba ima ko pleve, na nekim delovima celo dno prekrije, čak i leti...
Nazad na vrh Ići dole
Madjoni
Moderator
Moderator

PočaljiNaslov: Re: Zapadna Morava   Ned 15 Feb 2009, 03:21

Ne znate vi šta je krivolov Placko A ova priča logike nema jer je skobalja lakše potamaniti (jatna riba) a ni to im ne uspijeva skocko
Možda nešto sa mrijestom klena ima veze, ove šljunkare i sli.?
Nazad na vrh Ići dole
Oholi
Guide
Guide

PočaljiNaslov: Re: Zapadna Morava   Ned 15 Feb 2009, 03:24

Ima veze sa svim, krivolova kao u CG nema sigurno, bez uvrede ali u CG su šampioni krivolova, ali zato otežan mrest, prekobrojan skobalj, manjak vode zbog navodnjavanja...... sve ga nesretnog zeza...
Nazad na vrh Ići dole
Madjoni
Moderator
Moderator

PočaljiNaslov: Re: Zapadna Morava   Ned 15 Feb 2009, 03:27

Kod nas je skobalj recimo maltene nestao iz Zete, jadranska forma, nekad vrlo cijenjena riba ali on je nestao zbog trovanja rijeke a klena ima u izobilju, pogotovo donji tok Morače ...
Nazad na vrh Ići dole
Oholi
Guide
Guide

PočaljiNaslov: Re: Zapadna Morava   Ned 15 Feb 2009, 03:39

Ja sam ovo leto, loveci na Morači imao jednog lepog oko 1.5kg, ali taj dan je stao sa radom, dok su predhodnih dana lovljeni sve sami kilasi i to po 50kom dnevno na tirol i vaserku, pricam o moraci ispod podgorice tamo gde se kopa sljunak,nizvodno od aerodroma
Nazad na vrh Ići dole
Ivants
Visitor
Visitor

Broj poruka : 200
Godina : 44
Datum upisa : 13.02.2009

PočaljiNaslov: Re: Zapadna Morava   Ned 15 Feb 2009, 14:54

Dosta dugo lovim klena na Moravi na sličnim terenima kao Saša poslednjih godina vrlo često idemo zajedno u ribolov i potpuno je tačno da je klena sve manje i to ne samo krupnih vec i onih sitnijih. Primetio sam jednu stvar sve dok se klen lepo lovio skobalja je bilo manje. Pre desetak godina skobalj se lovio samo zimi i to ne u nekim velikim količinama dok je zadnjih par godina ekspanzija skobalja. Na prelivima na kojima sam vrlo uspešno lovio klenove, i to krupne, dešavalo se da prodjem a da ne ulovim ni jednog ali zato skobalja na prelivu koliko hoćeš. Ne znam tačno ali mislim da postoji neka povezanost sa porastom populacije skobalja a padom brojnosti klena.
Nazad na vrh Ići dole
Oholi
Guide
Guide

PočaljiNaslov: Re: Zapadna Morava   Ned 15 Feb 2009, 15:18

Skobalj, kao i svaka druga riba jede ikru, jer je kaloricna i relativno lako dostupna, sto vise skobalja manje ikre klena i ostalih riba, iskreno mislim da bi skobalja trebalo malo vise izloviti...
Nazad na vrh Ići dole
Sasats
INSTRUKTOR
INSTRUKTOR

Broj poruka : 4267
Datum upisa : 04.01.2009

PočaljiNaslov: Re: Zapadna Morava   Ned 15 Feb 2009, 17:46

Oholi ::
Skobalj, kao i svaka druga riba jede ikru, jer je kalorična i relativno lako dostupna, sto više skobalja manje ikre klena i ostalih riba, iskreno mislim da bi skobalja trebalo malo vise izloviti

Kud ćeš više nego sto ga love!!neznam kako je u Čačku ali pretpostavljam da je isto kao kod nas. Samo ribolovci zimi izvade stotine tona na grebanje.
Nejasno mi je odakle dolazi.Mislim da je do porasta broja skobalja doslo od kad je pocela ekonomska kriza.fabrike su stale,pa je smanjeno zagadjenje.u moravi su se pojavile skoljke ,puzevi ,rakovi .a povecan je i broj vodenih insekata.takodje ima vise vodene vegetacije koju skobalj pase,tako da se dogadja da leti uopste nece na udicu.Ni najiskusniji skobaljasi nemaju uspeha, ali zato zimi nastaje pokolj. Pomaze mu povecanje broja varalicara koji su smanjili broj grabljivica...

Ja mislim da je uzrok smanjenja klena dobrim delom skobalj jer se to isto desava sa mrenom. Ni nje nema u onom broju kao pre!
Nazad na vrh Ići dole
Trn
Visitor
Visitor

Broj poruka : 164
Godina : 27
Datum upisa : 21.01.2009

PočaljiNaslov: Re: Zapadna Morava   Ned 15 Feb 2009, 17:49

Tačno je da skobalj jede ikru i da ga je sve više. Kod nas leti "poploča". Ja pecam njega, kao i vecina Čačana, a treba znati uhvatiti ga. U Čačaku i okolini nije radio, kako treba, odavno. I retki su dani da bas uzima kako trba. Jedino u proleće, možda, oštete fond, kad cesu. Mada se i jure čuvari sa lovokradicama...
Nazad na vrh Ići dole
Sasats
INSTRUKTOR
INSTRUKTOR

Broj poruka : 4267
Datum upisa : 04.01.2009

PočaljiNaslov: Re: Zapadna Morava   Ned 15 Feb 2009, 17:58

Ajde da mušičarimo onda skobalja. Ja nisam ni probao,a potpuno mi je sve jedno sta cu da pecam jer ribu i onako puštam.
Ako neko ume....nek otvara novu temu pa da nas nauči ...
skocko
Nazad na vrh Ići dole
Madjoni
Moderator
Moderator

PočaljiNaslov: Re: Zapadna Morava   Ned 15 Feb 2009, 19:13

Ja sam imao par sitnijih na nimfe, slučajno doduše, ali vidio sam da je dobar borac i da treba mnogo mnogo brža kontra nego na pastrmku, jer prvog kad sam izvadio svatio sam da sam imao masu takvih da kažem lažnih udaraca (ja sam mislio da su lažni ) a u stvari je bio skobalj....
Ufffff
Nazad na vrh Ići dole
Bokac
Fly fisherman
Fly fisherman

Broj poruka : 97
Datum upisa : 14.05.2008

PočaljiNaslov: Re: Zapadna Morava   Ned 15 Feb 2009, 20:07

Sasats ::
Ajde da mušičarimo onda skobalja. Ja nisam ni probao,a potpuno mi je sve jedno sta cu da pecam jer ribu i onako puštam.

Ovo je najsportskija izjava којu sam pročitao u skorije vreme!
U najzdravijoj tradiciji dalekih predaka koji su umeli da budu lovci, a da pri tom poštuju svoj plen.
Nazad na vrh Ići dole
Bokac
Fly fisherman
Fly fisherman

Broj poruka : 97
Datum upisa : 14.05.2008

PočaljiNaslov: Re: Zapadna Morava   Ned 15 Feb 2009, 20:22

Čitam ovo što pišete o Zapadnoj Moravi... Meni je ona izuzetna reka, pa se mislim otkud promene koje ste pominjali...

Ako:
1. se kopanjem šljunka utiče na promenu toka (usporava, podiže mulj, ...)
2. smanjuje vodostaj intenzivnim navodnjavanjem
3. "obogaćuje" voda otpadnim vodama bogatim skakojakim materijama, i hranljivim i "hranljivim"
4. nekontrolisana upotreba đubriva u poljoprivredi se na kraju odlije u vodotoke...

...onda je za očekivati da će se Zapadna Morava menjati kao tip vode. Sve gore pomenuto godi bujanju one biljne mase koja čini osnovu ishrane (i staništa?) skobalja, čime je on postao privilegovana životinja. Fekalije iz kanalizacije mu đubre budući jelovnih, te vrste algi bujaju dopingovane viškom đubriva, niski vodostaju ne ljušte alge s kmenja dovoljno često kao pre, niski vodostaji omogućavaju da se zatravljeni tereni lakše šire... Čini (mi) se da klen koji je svaštar prve klase, u ovoj utakmici gubi od specijalizovanog(?) skobalja.
Nazad na vrh Ići dole
Oholi
Guide
Guide

PočaljiNaslov: Re: Zapadna Morava   Pon 16 Feb 2009, 01:14

Ne gubi klen tu na hrani nista, jer bar 50% klenova koje ulovim u bilo kom dobu godine, prilikom prihvatanja imaju puna usta hrane i to trave, ponekad mi nije jasno gde im muva stane..
Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content

PočaljiNaslov: Re: Zapadna Morava   

Nazad na vrh Ići dole

Zapadna Morava
Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Nazad na vrh 
Strana 2 od 42Idi na stranu : Prethodni  1, 2, 3 ... 22 ... 42  Sledeći
 Similar topics
-
» Zapadna Morava
» Južna Morava
» Drina vs Morava