musicarenje.net

Fly Fishing

Portal*PrijemČesto Postavljana PitanjaTražiRegistruj sePristupi

Delite | 

Tara, nova klenovska voda!

Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Ići dole 
Idi na stranu : 1, 2  Sledeći
AutorPoruka
Mixmaster
Moderator
Moderator

Broj poruka : 9797
Godina : 48
Datum upisa : 05.08.2008

PočaljiNaslov: Tara, nova klenovska voda!   Uto 10 Okt 2017, 11:19

Kada sam pre nekoliko godina posmatrao jata klenova u kanjonu Tare, nisam mogao da verujem svojim očima. Ispričao sam to lokalnim ribolovcima, a oni su me pogledali kao budalu koja ne zna šta priča. "Pomešao si klena i skobalja" - govorili su, ne shvatajući da oštro mušičarsko oko čoveka odraslog na Nišavi razlikuje te dve ribe i u mrklom mraku, a kamoli bistroj Tari. Nije pomagalo ubeđivanje i priča da sam odličan poznavalac tih stvari. Razumeo sam ih, jer znam da ti ljudi uglavnom klena nikada nisu ni videli. Za njih, to je bila riba dalekih voda, koje nema i nikada je neće biti u Tari.

Međutim, posle par godina, stigli su mi izveštaji iz okoline Mojkovca o ulovima klena. Nakon toga, čak i oni koji mi nisu verovali, javiše se, izviniše i potvrdiše da je klen zaista prisutan u tom delu Tare.

Danas mi je stigla nova vest i slika:

[You must be registered and logged in to see this link.]

Ovo je jedan od nekoliko krupnih klenova ulovljenih ovih dana tridesetak kilometara uzvodno od kanjona, kod Trebaljeva (opština Kolašin), u viru ispod crkve. Ribolovac iz tog kraja mi se javio sa nizom pitanja o ribolovu klena i poslao ovu sliku.
Nazad na vrh Ići dole
Sasats
INSTRUKTOR
INSTRUKTOR

Broj poruka : 4267
Godina : 44
Datum upisa : 04.01.2009

PočaljiNaslov: Re: Tara, nova klenovska voda!   Uto 10 Okt 2017, 19:51

Priznaj da si im poribio reku sa klenom stvarno ha ha
Nazad na vrh Ići dole
Predrag
Guide
Guide

Broj poruka : 1170
Godina : 43
Datum upisa : 05.10.2010

PočaljiNaslov: Re: Tara, nova klenovska voda!   Uto 10 Okt 2017, 20:52

Jel ga ulovio na kesu? :-)
Nazad na vrh Ići dole
Mixmaster
Moderator
Moderator

PočaljiNaslov: Re: Tara, nova klenovska voda!   Uto 10 Okt 2017, 21:03

Heh, prvo poribim, pa onda prodajem original-bambule po 4e/komad. Laughing

Bez šale, klen je iz Drine oduvek imao otvoren put ka Tari, ali ga ona ranije nije zanimala. Šta ga je to privuklo da je sada naseli? Možda previše kopača peska i divlje mini-kanalizacije stvaraju sitan sloj miksa peska i mulja, koji pogoduje algicama i nešto drugačijem bentosu, tipičnom za klenovske reke?
Nazad na vrh Ići dole
Sasats
INSTRUKTOR
INSTRUKTOR

Broj poruka : 4267
Godina : 44
Datum upisa : 04.01.2009

PočaljiNaslov: Re: Tara, nova klenovska voda!   Uto 10 Okt 2017, 22:18

Ja mislim da je u pitanju nedostatak domace ribe, pa se klen ubacio kao prilagodljiva vrsta da popuni prazninu
Nazad na vrh Ići dole
Stars Member
Visitor
Visitor

Broj poruka : 468
Godina : 40
Datum upisa : 30.10.2014

PočaljiNaslov: Re: Tara, nova klenovska voda!   Sre 11 Okt 2017, 11:20

Mix, klena ima u Mojkovcu,odavno..a i u Kolasinu od skoro.....imas jato i par krupnijih u viru kod crkve.(kraj ff zone u kl)
a klenice sam vato na suvu u Moraci iznad kanjona...Trmanje

ps.
licno mislim da se rijeka usporila i da joj se podigla temperatura pa su izasli do kl.
Nazad na vrh Ići dole
Sumadinac
Guide
Guide

Broj poruka : 1115
Datum upisa : 20.06.2008

PočaljiNaslov: Re: Tara, nova klenovska voda!   Sre 11 Okt 2017, 20:36

Klen obicno izlazi iz nizih delova reke, kada u gornjem nema druge ribe. Cist primer je Rzav. Pre nego sto su gospoda iz Cacka krenuli sa gazdovanjem i nekoliko godina pre toga, u Rzavu smo lovili ribu. Nije to bilo nesto Bog zna sta, ali je bilo, narocito u prolecnom delu, kada izadje iz nepristupacnih delova i kanjona i rasporedi se. Naravno da je svake godine sto legalno sto nelegalno, ubacivana neka kolicina pastrmke u izvorisne delove, pa sa porastom ista se spustala pa je bilo svuda. Od njihovog gazdovanja pa na dalje, reka je totalno unistena, pa su mesta na kojima smo ranijih godine lovili po 3-4 ribe, to su ona mesta gde nikad nije bilo promasaja, sada smo prolazili bez ribe. Nije to slucaj samo kod mene, vec kod svih koji su voleli ovu reku. Predjes teren od 300m ne ulovis nista i tako danima....U narednim sezonama, klen i krkusa su zauzeli mesto gde je do tada gazvovala potocara. Sada mozes glatko da pecas klena na suvu musicu u virovima. Na nekim mestima sam vidjao ribe vece od kila....Na zalost jedna od najlepsih salmonidnih reka, postala je raj za kosljoribe. Tako je to kad budali das zvaku, on i nju batali!

Kratkom pricom sam opisao kako od nekadasnjih pastrmksih voda, vrlo brzo prirodnim procesom postaju klenovske.
Nazad na vrh Ići dole
Stars Member
Visitor
Visitor

Broj poruka : 468
Godina : 40
Datum upisa : 30.10.2014

PočaljiNaslov: Re: Tara, nova klenovska voda!   Čet 12 Okt 2017, 11:11

Ne znam za Rzav, a i u klenove se slabo razumijem....
U Mojkovcu sam u mjestu Proscenje lovio klenove od 30cm na suvu, prije 4-5 god, i to pored lipaca od 25-30cm. to mjesto i danas, kao i tada ima solidno ribe. Interesanto je da u Proscenju nema skobalja, a u Kaludri ga ima....10tak km nize.
U Leverima - kanjon tare NP Durmitor, uredno zive i klenovi i skobalji i mladice i lipovi i pastrmke...
Sto se Kolasina i klena tice, isto se ne bih slozio da se popeo iz Mojkovca da bi zauzeo praznu rijeku...

Sumadinac, ovo je moje iskustvo sa Tarom
Nazad na vrh Ići dole
Waterfall
Visitor
Visitor

Broj poruka : 492
Datum upisa : 26.10.2015

PočaljiNaslov: Re: Tara, nova klenovska voda!   Čet 12 Okt 2017, 13:52

Zaredalo se par susnih godina. Vodastaji su niski a temperatura vode visa. U takvim uvjetima ciprinidi ulaze u salmonidni dio rijeke. To je zakon prirode.
Nadajmo se da se poslijednje dvije godine nece tako skoro ponovit.
Nazad na vrh Ići dole
MM
Guide
Guide

Broj poruka : 789
Godina : 32
Datum upisa : 05.06.2009

PočaljiNaslov: Re: Tara, nova klenovska voda!   Uto 24 Okt 2017, 13:32

Madjoni će biti oduševljen. lol!
Nazad na vrh Ići dole
Bosko Vulevic
Guide
Guide

Broj poruka : 747
Datum upisa : 11.04.2011

PočaljiNaslov: Re: Tara, nova klenovska voda!   Uto 24 Okt 2017, 15:22

MM ::
Madjoni će biti oduševljen. lol!
ahhaha
Nazad na vrh Ići dole
Waterfall
Visitor
Visitor

Broj poruka : 492
Datum upisa : 26.10.2015

PočaljiNaslov: Re: Tara, nova klenovska voda!   Sre 25 Okt 2017, 15:55

Madjoni će biti oduševljen.

Ne znam dali je ovo iznad konstatacija ili sarkazam ali nitko nebi trebao biti zadovoljan smanjivanjem salmonidnog djela bilo koje rijeke i to iz sasvim prakticnog razloga.
Da razjasnim: Ne postoji manje vrijedna vrsta ribe pa je tako i Klen vrijedna riba koja pruza puno zadovoljstva svim ribolovcima, od klinaca koji love ribu rukama pod kamenjem pa preko plovkarosa i svih inih pa do musicara.
Ali informacija da se Klen pojavljuje sve uzvodnije i tamo gdje ga nikad nije bilo ukazuje na potencijalno veliki problem. Svi znamo generalnu podjelu svake ozbiljnije rijeke; od salmonidnog djela preko mrenskog pa do ciprinidnog i na kraju dio usca sa deltom.
Da bi klen krenuo uzvodno potrebno je da se ispune neki (nepovoljni) uvjeti. Glavni su pad izdasnosti izvora i zagrijavanje salmonidnog djela a drugi, nazalost isto prilicno prisutan, je zagadjivanje donjih djelova rijeke pa Klen, kojemu je prirodno staniste ciprinidni i mrenski region, bjezi uzvodno u cistiju vodu.
Ako su izvori oslabili to automatski znaci manje vode i pocetak umiranja rijeke. Zagadjenje je jos i gora kuga.
Tako da zakljucujem da dizanje klena uzvodnije od njegovog uobicajenog stanista bas i nije dobra vijest. A zakljucujem iz gorkog iskustva sa mojim ljubljenom rijekom Mirnom koja je jos uvijek ziva unatoc svim nedacama koje su je zadesile ali je od njenog bogatsva ostalo najvise 20% od onog sto pamtim iz svojeg djetinstva. (prije mojeg rodjenja je bila salmonidna dobrih 10km)
A za ribolovca i opcenito ljubitelja prirode nema tuznijeg prizora od gledanja rijeke koja umire.
Ipak, zelio bi da grijesim i da je sve ovo samo privremeni odgovor prirode na par susnijih godina. Nekoliko uobicajeno kisnih godina vratilo bi stanje na koje smo navikli i koje prizeljkujemo.
Zivi bili pa vidjeli.
Nazad na vrh Ići dole
Omar
Guide
Guide

Broj poruka : 2295
Godina : 43
Datum upisa : 11.03.2009

PočaljiNaslov: Re: Tara, nova klenovska voda!   Sre 25 Okt 2017, 16:26

Waterfall ::
Zaredalo se par susnih godina. Vodastaji su niski a temperatura vode visa. U takvim uvjetima ciprinidi ulaze u salmonidni dio rijeke. To je zakon prirode.
Nadajmo se da se poslijednje dvije godine nece tako skoro ponovit.

dobar post

Dokaz ovome , primjer ulaska klena iz Plavskog jez. u Ljuči u najtoplijim mjesecima.
Nazad na vrh Ići dole
Mixmaster
Moderator
Moderator

PočaljiNaslov: Re: Tara, nova klenovska voda!   Sre 25 Okt 2017, 20:13

Pripazite na ovo: Klen odlično podnosi hladnu vodu. Ja sam ga bezbroj puta lovio suvim muvama u januaru, pri temperaturi vode ispod 4°C, što znači da on na toj temperaturi ne samo da preživljava, nego i sasvim aktivno jede. Dešavalo mi se da oko Božića nabockam i po pedesetak komada na zimske midževe, dok sneg veje oko mene. Takođe, mušičario sam ga na površini vode i pored leda, u stajaćoj vodi, što znači da je voda u kojoj je bio aktivan bila na granici zaleđivanja.

Dakle, nije niska temperatura ono što odbija klena, nego nedostatak njegove hrane u suviše čistoj vodi "odranog" dna. Ali, kad u planinsku reku počnu da se slivaju fekalije, otpadne vode iz mašina za pranje veša i suđa, pa se to umeša sa sitnim peskom koji dižu bageri....eto podloge za klenovinu!
Nazad na vrh Ići dole
Madjoni
Moderator
Moderator

Broj poruka : 9732
Datum upisa : 14.10.2008

PočaljiNaslov: Re: Tara, nova klenovska voda!   Sre 25 Okt 2017, 23:25

Madjoni će biti oduševljen.
hehehe sampion 1
Nazad na vrh Ići dole
http://www.flyfishingprimus.me/
Sponsored content

PočaljiNaslov: Re: Tara, nova klenovska voda!   

Nazad na vrh Ići dole

Tara, nova klenovska voda!
Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Nazad na vrh 
Strana 1 od 2Idi na stranu : 1, 2  Sledeći
 Similar topics
-
» ..Sretna vam Srpska Nova Godina !!!
» nestaje voda iz sistema a nigde ne curi
» Koliko tekućine ide u rashladni sistem i u kom omjeru voda-antifriz?
» Voda u gepeku !!! pomoc
» Rijeka Tara (gornji tok)

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
musicarenje.net :: FISHERIES & ENVIRONMENT :: RijEKE-
Skoči na: